name

З наближенням клімактеричного періоду кожна жінка вже знає про його типові симптоми, що заважають вести звичний спосіб життя — припливи жару, почервоніння обличчя та зони декольте, пітливість, стрибки артеріального тиску, дратівливість і плаксивість. Однак це далеко не всі прояви, характерні для природної вікової зміни гормонального фону, що призводить до завершення репродуктивного періоду. Серед інших є запаморочення. При клімаксі – це ознака, яка потребує особливої ​​уваги.

Чому необхідне лікування запаморочення при клімаксі

Запаморочення (вертиго, лат.) при клімаксі зустрічається у досить великої кількості жінок, і може проявлятися по-різному. Після першого епізоду слід звернутися за консультацією до гінеколога. Чому? Приступи запаморочення можуть виявлятися все частіше, ставати сильнішими, аж до непритомності, і що найнебезпечніше виникати абсолютно раптово. Про це слід знати жінкам, які виконують відповідальну роботу, або тим, хто керує автомобілем.

Причини та симптоми запаморочення при клімаксі

Фізіологічна першопричина нападів запаморочень при клімаксі – зниження вироблення естрогенів та збільшення продукції лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормонів. Така гормональна перебудова викликає психопатологічний, обмінно-ендокринний та вегетативний комплекси менопаузальних симптомів, до останнього з яких входить і вертиго. Виділяють 3 типи вегетосудинних пароксизмів при клімаксі. Кожному з них властива своя комбінація симптомів:

 1. Пароксизм симпатоадреналового типу – почастішання пульсу, сильне биття серця в грудях, підвищення артеріального тиску, припливи жару, підвищена пітливість без запаху області чола і між лопатками, тривожність. Під кінець жар змінюється ознобом, охолодженням кінцівок. Цей симптомокомплекс виникає у вечірній час та/або під час сну.
 2. Пароксизм вагоінсулярного типу – уповільнення серцебиття, падіння артеріального тиску, утруднення дихання, здуття живота, пітливість, млявість, страх смерті. Цей симптомокомплекс виникає в ранковий час.
 3. Змішаний тип вегето-судинного пароксизму, у якому жінка відчуває обидва симптомокомплекси, кожен із яких відбувається у типовий йому час.

Можлива кількість пароксизмальних кризів на добу індивідуальна, і може обчислюватися 2-3 або кількома десятками, до 50 епізодів, кожен з яких триває 15-90 секунд. Після закінчення виділяється велика кількість світло-солом’яної сечі, після чого жінка відчуває сильну сонливість і занепад сил.

Прояви вестибулопатії

Досить швидко гормональний дисбаланс при клімаксі починає впливати на роботу стовбурових структур і негативно впливає на мікроциркуляцію судинної системи мозку, викликаючи його гіпоксію. До перерахованих симптомів, при всіх трьох типах вегето-судинного пароксизму, може приєднатися вестибулопатія, до комплексу ознак якої входять:

 • тяжкість у голові;
 • нудота;
 • шум або дзвін у вухах;
 • потемніння або білий шум в очах (спалахи світла);
 • запаморочення, що посилюється при повороті голови чи тулуба;
 • відчуття обертання навколо предметів чи навколишніх речей навколо себе;
 • зорова ілюзія збільшення/зменшення предметів;
 • погіршення слуху;
 • відчуття нестійкості;
 • хиткість при ходьбі;
 • відчуття “провалювання”;
 • переднепритомний стан, непритомність.

Для вестибулопатії та запаморочення при клімаксі також притаманні нудота, блювотні позиви, порушення координації рухів, страх яскравого світла і гучних звуків.

Уточнимо, що постійне запаморочення при клімаксі практично не спостерігається. Один або кілька проявів вестибулопатії виникають на кілька десятків секунд під час вегето-судинного пароксизму, а також 2-3 рази на тиждень вони тривають протягом декількох хвилин до години.

Основні захворювання, що провокують вертиго при менопаузі

Під час менопаузального переходу, безпосередньо протягом менопаузи та першого року після неї, у жінки можуть загостритися захворювання, які також можуть негативно вплинути на стан вестибулярного апарату та стати причиною запаморочень – це:

 • артеріальна гіпотензія, ортостатична гіпотензія, артеріальна гіпертензія;
 • остеохондроз шийного відділу хребта;
 • падіння рівня цукру у крові;
 • проблеми із щитовидною залозою;
 • строга малокалорійна дієта через зайву масу тіла або страх набрати під час клімаксу;
 • неврити черепно-мозкових нервів;
 • вестибулярний неврит;
 • периферичний кох-вестибулярний розлад;
 • проблеми з м’язами, які відповідають за рух очей;
 • ЛОР-патології – хронічний отит, хвороба Меньєра, перилімфатична фістула;
 • мікроінсульт;
 • розсіяний склероз;
 • пухлина мозку.

Спровокувати напад запаморочення при клімаксі можуть і психопатологічні симптоми клімактеричного синдрому – схильність до афектів, тривожність, субдепресія, іпохондрія, у тому числі й панічні атаки, спричинені страхом втратити свідомість.

Як зняти запаморочення при клімаксі

Як лікувати клімактеричну вестибулопатію, лікар визначить після діагностичних заходів, з’ясування причин запаморочення та її інших проявів.

Перерахуємо той комплекс заходів, які неврологи, гінекологи та лікарі ЛФК рекомендують виконувати самостійно:

 1. Зміна харчової поведінки. Включення до раціону добавок з вітамінами A, B6, C, E, Омега-3, кальцієм, магнієм, селеном, цинком.
 2. Переглянути гардероб. Відмова від вузьких речей та штучних тканин.
 3. Прийом препарату, що містить синтетичний аналог гістаміну бетагістин – 2 рази на рік протягом 1-2 місяців.
 4. Прийом рослинного препарату Клімадинон з екстрактом циміцифуги (BNO 1055). Ефект настає після 2 тижнів прийому. Мінімальний курс 3 місяці.
 5. Зміна режиму дня. Нормалізація балансу “робота – активний відпочинок – сон”. Навчання практикам релаксації та медитації.

У комплексне лікування або профілактику виникнення запаморочення при клімаксі також потрібно включити щоденний тренінг вестибулярного апарату за допомогою комплексу вправ для тренування рівноваги під час ранкової зарядки. Крім цього, щовечора, незадовго перед сном, після 20-хвилинної прогулянки на свіжому повітрі та вечірнього гігієнічного душу, слід по 1,5 хвилини стояти в цигун-положенні «Золотий півень, що стоїть на одній нозі».

Висновок

Лікування всіх проявів клімактеричного синдрому, у тому числі запаморочення при клімаксі, вимагає від жінки дисципліни та дотримання всіх рекомендацій лікарів. Не піддавайтеся хвилинним слабкостям, які можуть звести всі ваші досягнення нанівець і розпочати боротьбу з проявами клімаксу із самого початку.

Список літератури

1. Тювіна Н.А. Негормональна терапія ранніх клімактеричних порушень.1996.

2. Г. А. Бахман. Вазомоторні припливи у жінок у менопаузі. 1999.

3. Ekblad S. Порушення постурального балансу у жінок у постменопаузі із вазомоторними симптомами. 2000.

4. Сметник В.П. Клімактеричні розлади та методи їх корекції. 2001.

6. Вейн А.М. Вегетативні розлади: клініка, діагностика, лікування. 2003.

7. Юренєва С.В. Біологічні ритми жіночого організму: роль статевих гормонів 2004.

8. Адаменко Р.Я. До питання лікування вестибулопатії при клімаксі. 2005.

Повернутись до списку статей