name

Жіночий організм неминуче старіє. Період згасання функції яєчників та закінчення репродуктивної здатності жінки – клімакс, що триває не один рік, і складається з менопаузального переходу (пременопаузи), менопаузи та постменопаузи. На кожному етапі на жінку очікують типові зміни самопочуття, сила проявів та комбінація яких суто індивідуальна, і залежить від багатьох факторів. В якому віці розпочинається клімакс? Чи є фактори, які можуть наблизити чи відстрочити час його наступу?

Як починається клімакс і в якому віці

На сьогоднішній момент вік настання менопаузи у жінки, який ВООЗ затвердив як природну норму — 50–55 років. Це означає, що до цього часу жінка протягом 12 місяців не мала менструацій без патологічних причин.

Менопаузальний перехід, який передує менопаузі, починається раніше – зазвичай за 3–5 років до стійкого природного зникнення місячних.

Якщо менопауза настала у віці 40-50 років настання клімаксу вважається раннім, якщо до 40 років – передчасним, а після 55 років – пізнім.

Постменопауза — період, що триває від 10 до 20 років, але найактивніші зміни відбуваються протягом перших 2 років, а саме відразу після настання менопаузи.

Тимчасовий проміжок, під час якого в жіночому організмі відбуваються найактивніші зміни гормонального фону, включає 2 роки до менопаузи, 12 місяців власне менопаузи і 2 роки після неї, називається перименопауза. Саме в цей період жінка відчуває типові для клімаксу симптоми, ознаки та прояви на повну силу, з піком всередині менопаузи.

«Перший дзвіночок» в’янення яєчників — зменшення частоти овуляторних циклів. Відбувається це внаслідок підвищення вироблення фолікулостимулюючого гормону. Середній вік початку пременопаузи становить 45-47 років.

Загальні та специфічні симптоми клімаксу

В оцінці зміни самопочуття та здоров’я жінки під час клімаксу виділяють багато показників, але єдиної їх стандартизації поки що немає. При розподілі симптомів клімаксу на загальні, специфічні та системні, прийнято відносити:

 • до загальних проявів – припливи, підвищена пітливість, артеріальна гіпертензія, часті нічні сечовипускання, порушення сну;
 • до специфічних симптомів – емоційні порушення, зниження когнітивних здібностей, сухість піхви, опущення стінок піхви, атрофічний вагініт, атрофічний цистоуретрит, нетримання сечі, зниження або зникнення статевого потягу;
 • до системних змін – остеопороз, вісцеральне ожиріння, порушення ліпідного балансу крові та толерантності до глюкози, хвороба Альцгеймера.

Сила проявів перелічених порушень та проявів у різних жінок різна. До факторів, які можуть посилити перебіг клімаксу відносять важкі умови праці та робота в нічний час, малорухливий спосіб життя, нездорова харчова поведінка, порушення балансу «робота/відпочинок/сон», погані побутові умови та несприятливий клімат.

Причини зміни природних тимчасових термінів настання клімаксу

У кожної жінки настає менопауза в свій час. Значною мірою це залежить від кількості фолікулів, що залишилася в яєчниках. Вважається, що це станеться, коли їх залишиться 1 000 штук проти 350 000 на момент першої менструації.

Спадковість

Часом доведено, що вік наступу клімаксу передається жінці у спадок по лінії мами. Можливо, що точного тимчасового повторення дебюту менопаузи безпосередньо за мамою й не відбудеться, але в такому випадку збіг з точністю до декількох місяців буде з моменту настання клімаксу у маминих сестер, маминої мами або її сестер, і у їхньої мами (прабабусі).

Набуті фактори

Наблизити настання клімаксу – знизити гормональну функцію яєчників та зменшити резерв фолікулів у яєчниках – цілком реально. Цьому сприяють:

 • аборти;
 • куріння понад 10 цигарок на день;
 • часті стреси;
 • жорсткі дієти;
 • зайва вага;
 • цукровий діабет 2 типу;
 • гіпо- або гіпертиреоз;
 • хронічні запалення яєчників

Сьогодні перевіряється припущення, що застосування оральних контрацептивів може на кілька років відсунути дебют клімаксу. А ось те, що кількість пологів та соціально-економічний стан жінки ніяк не позначаються на часі настання менопаузального переходу та менопаузи – це вже відомо достовірно.

Коли слід звернутися до лікаря

В арсеналі у гінекологів сьогодні є багато лікарських засобів та фізіотерапевтичних методів, які допоможуть впоратися з будь-яким ступенем тяжкості будь-яких проявів клімаксу у будь-якому його періоді. І чим раніше жінка звернеться до лікаря, тим потужнішим і швидшим буде терапевтичний ефект симптоматичного лікування.

Раннє звернення до гінеколога – на етапі пременопаузи, і виконання всіх його рекомендацій, знизить силу проявів клімактеричного синдрому і збереже звичну якість життя, цілком можливо, що без ЗГТ. Наприклад, ранній та регулярний прийом негормонального рослинного препарату Клімадинон не тільки зменшить/прибере прояви загальних та психоемоційних симптомів клімаксу перименопаузи, але й сильно загальмує зниження когнітивних здібностей.

Висновки

На всіх етапах клімаксу для усунення проявів психовегетативної симптоматики показано застосування натуральних рослинних препаратів з естрогеноподібною дією. Для профілактики остеопорозу, генітоуринарних, пізніх серцево-судинних та когнітивних порушень знадобиться специфічна терапія.

Список літератури

1. Нельсон Х.Д. Ведення симптомів, пов’язаних з менопаузою. 2005.

2. Гріндейл Дж.А. Вплив переходу до менопаузи та прийому гормонів на когнітивні здібності жінок середнього віку. 2009.

3. Епперсон С.М. Симптоми менопаузи та їх лікування. 2015 року.

4. Дворянський С.А. Клімактеричний синдром: сучасний стан питання. 2017.

5. Сметник В.П. Системні зміни у жінок в клімактерії. 2020.

6. Діке Г.Б. Менопаузальний синдром: симптоми та механізм їх виникнення – ключ до розуміння альтернатив патогенетичного лікування. 2020.

Повернутись до списку статей