name

Деякі жінки страждають від гінекологічних захворювань, які важко піддаються лікуванню. Одним з ефективних методів відновлення жіночого здоров’я вважається тимчасове або повне призупинення функцій яєчників, або введення організму в штучний клімакс.

Штучний клімакс

Це навмисне медикаментозне переривання діяльності яєчників з повним припиненням менструації. При цьому блокується виділення статевих гормонів, що впливають на репродуктивну функцію організму. Після лікування і відновлення фізіологічної концентрації гормонів в крові, можливість дітородіння з’являється в повній мірі (за винятком хірургічних втручань на обидва яєчника).

Зупиняють роботу придатків матки максимум на півроку. Примусове “вимикання” функції яєчників може проводитися тільки під контролем фахівця.

У штучний клімакс вводять по таких показань:

  • Міома матки. Це доброякісна пухлина гормонозалежне новоутворення в порожнини матки. Його ріст провокується естрогеном. Штучний клімакс допомагає знизити кількість гормону, яка виробляється і перевести пухлину в регресію.
  • Ендометріоз. При цій хворобі тканини ендометрію розростаються за межами порожнини матки. Призупинення дітородної функції жінки дозволяє повністю вилікувати пацієнта.
  • Кіста яєчника. Небезпека захворювання криється в тому, що кісти можуть стати злоякісними. Примусовий клімакс дозволяє позбутися від наявності кіст.
  • Безпліддя. Вважається, що введення яєчників в стан менопаузи, а після цього їх різке “включення” допомагає нормалізувати процес вивільнення фолікула і виходу яйцеклітини.
  • Новоутворення грудей, придатків, матки. Ці захворювання вимагають обов’язкового хірургічного втручання. Штучний клімакс використовується в передопераційному періоді для зменшення об’єму пухлини.

Всі перераховані вище захворювання чутливі до рівня гормону естрогену. При тимчасовому зниженні його секреції лікарі добиваються прекрасних результатів в лікуванні різних патологій.

Види штучного клімаксу

Існує три підвиди штучного пригнічення репродуктивної функції жіночих статевих органів:

  1. Хірургічний. При цьому видаляється яєчник. Призначається операція при онкологічних процесах. Якщо видаляється два яєчника, менопауза стає незворотною.
  2. Радіологічний або променевий. Клімакс викликають опроміненням яєчників. Після проведеного лікування орган відновлюється, однак не в повному обсязі.
  3. Медикаментозний. Це найбільш щадний метод, при якому функція відновлюється в повній мірі. В організм вводять речовини, схожі за структурою з гормонами гіпоталамуса.

У медичній практиці гінекологи вдаються до різних видів введення жінки в стан штучного клімаксу. Метод вибирається з урахуванням захворювання, через яке було прийнято рішення вдатися до цього методу терапії.

Симптоми штучного клімаксу

Медикаментозна менопауза настає різко, а при хірургічному втручанні – одномоментно. Жінка позбавляється можливості поступово звикнути до нових змін, які відбуваються з тілом при дефіциті естрогену. Однак симптоми практично не відрізняються від таких при фізіологічному настанні клімаксу.

Виділяють такі види симптоматики:

  • ранню;
  • пізню.

Ранні ознаки проявляються в перші дні. До них відносять сухість піхви, підвищене потовиділення, болі в голові, мурашки, втомлюваність та емоційну лабільність.

Пізні симптоми з’являються через кілька місяців, але розвиваються швидше ніж такі при фізіологічній менопаузі. Зменшується еластичність шкіри, вона стає сухою, а волосся ламким і сухими. З’являється біль при походах в туалет “по-маленькому”, розвивається атеросклероз, остеопороз.

Штучний клімакс – це тимчасове або постійне переривання дітородної функції в жіночому організмі шляхом призначення медикаментів або проведенням операції. Існує ряд свідчень, за якими знижується кількість естрогену в крові. Так як зміни концентрації гормонів відбуваються різко, організм не встигає підготуватися до майбутніх змін, тому жінки відчувають симптоми, характерні для фізіологічного клімаксу. Слід зауважити, що у кожної пацієнтки будуть свої симптоми, і не всі одномоментно.

Повернутись до списку статей