Деякі жінки страждають від гінекологічних захворювань, які важко піддаються лікуванню. Одним з ефективних методів відновлення жіночого здоров’я вважається тимчасове або повне призупинення функцій яєчників, або введення організму в штучний клімакс.
Штучний клімакс
Це навмисне медикаментозне переривання діяльності яєчників з повним припиненням менструації. При цьому блокується виділення статевих гормонів, що впливають на репродуктивну функцію організму. Після лікування і відновлення фізіологічної концентрації гормонів в крові, можливість дітородіння з’являється в повній мірі (за винятком хірургічних втручань на обидва яєчника).
Зупиняють роботу придатків матки максимум на півроку. Примусове “вимикання” функції яєчників може проводитися тільки під контролем фахівця.
У штучний клімакс вводять по таких показань:
- Міома матки. Це доброякісна пухлина гормонозалежне новоутворення в порожнини матки. Його ріст провокується естрогеном. Штучний клімакс допомагає знизити кількість гормону, яка виробляється і перевести пухлину в регресію.
- Ендометріоз. При цій хворобі тканини ендометрію розростаються за межами порожнини матки. Призупинення дітородної функції жінки дозволяє повністю вилікувати пацієнта.
- Кіста яєчника. Небезпека захворювання криється в тому, що кісти можуть стати злоякісними. Примусовий клімакс дозволяє позбутися від наявності кіст.
- Безпліддя. Вважається, що введення яєчників в стан менопаузи, а після цього їх різке “включення” допомагає нормалізувати процес вивільнення фолікула і виходу яйцеклітини.
- Новоутворення грудей, придатків, матки. Ці захворювання вимагають обов’язкового хірургічного втручання. Штучний клімакс використовується в передопераційному періоді для зменшення об’єму пухлини.
Всі перераховані вище захворювання чутливі до рівня гормону естрогену. При тимчасовому зниженні його секреції лікарі добиваються прекрасних результатів в лікуванні різних патологій.
Види штучного клімаксу
Існує три підвиди штучного пригнічення репродуктивної функції жіночих статевих органів:
- Хірургічний. При цьому видаляється яєчник. Призначається операція при онкологічних процесах. Якщо видаляється два яєчника, менопауза стає незворотною.
- Радіологічний або променевий. Клімакс викликають опроміненням яєчників. Після проведеного лікування орган відновлюється, однак не в повному обсязі.
- Медикаментозний. Це найбільш щадний метод, при якому функція відновлюється в повній мірі. В організм вводять речовини, схожі за структурою з гормонами гіпоталамуса.
У медичній практиці гінекологи вдаються до різних видів введення жінки в стан штучного клімаксу. Метод вибирається з урахуванням захворювання, через яке було прийнято рішення вдатися до цього методу терапії.
Симптоми штучного клімаксу
Медикаментозна менопауза настає різко, а при хірургічному втручанні – одномоментно. Жінка позбавляється можливості поступово звикнути до нових змін, які відбуваються з тілом при дефіциті естрогену. Однак симптоми практично не відрізняються від таких при фізіологічному настанні клімаксу.
Виділяють такі види симптоматики:
- ранню;
- пізню.
Ранні ознаки проявляються в перші дні. До них відносять сухість піхви, підвищене потовиділення, болі в голові, мурашки, втомлюваність та емоційну лабільність.
Пізні симптоми з’являються через кілька місяців, але розвиваються швидше ніж такі при фізіологічній менопаузі. Зменшується еластичність шкіри, вона стає сухою, а волосся ламким і сухими. З’являється біль при походах в туалет “по-маленькому”, розвивається атеросклероз, остеопороз.
Штучний клімакс – це тимчасове або постійне переривання дітородної функції в жіночому організмі шляхом призначення медикаментів або проведенням операції. Існує ряд свідчень, за якими знижується кількість естрогену в крові. Так як зміни концентрації гормонів відбуваються різко, організм не встигає підготуватися до майбутніх змін, тому жінки відчувають симптоми, характерні для фізіологічного клімаксу. Слід зауважити, що у кожної пацієнтки будуть свої симптоми, і не всі одномоментно.
Повернутись до списку статей