Всім жінкам доведеться прожити період життя, який називається клімакс. Клімактерій, клімактеричний період, перименопауза або перименопауза – це синоніми терміну «клімакс», який позначає час згасання репродуктивної функції. А що ж таке тоді менопауза, хіба це не одне і теж що йклімакс?
menopause-hanging

Що таке менопауза

Клімактеричний період не має чітких часових меж. У кожної жінки його початок і кінець індивідуальні. У нормі перші прояви клімаксу у жінки з’являються в 45-47 років, а повний перехід в стан похилого віку та закінчення гормональної перебудови відбувається приблизно до 60 років. Але ці тимчасові рамки досить умовні. Початок перименопаузи може бути патологічно раннім, коли жінка молодша 40 або навіть 30 років, а у деяких в’янення організму запізнюється і починається після 55 – пізній клімакс.

У перименопаузі (клімаксі) виділяють 3 періоди:

 1. Пременопауза. Це початковий період клімаксу. Відбувається перебудова роботи яєчників, гіпофіза і гіпоталамуса – органів, які регулюють вироблення статевих гормонів. Продукція естрогенів і прогестинів знижується, а синтез фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів, навпаки, наростає. Нормальний вік першого збою місячних – 45-47 років, а її середня тривалість становить від 2 до 6 років.
 2. Менопауза. Це проміжок часу в 12 місяців, коли у жінки немає місячних виділень. Менопауза у жінок – свідчення того, що в яєчниках сталася атрофія фолікулів і вони не можуть більше відтворювати яйцеклітини. Середньостатистичний вік настання менопаузи – 50-53 роки.
 3. Постменопауза. Це час від кінця менопаузи і до остаточного завершення гормональної перебудови. Хоча й рідко, але це може статися за 1-2 роки, а може тягнутися і до 70 років. У нормі постменопауза триває більше 10 років. Перші 8 років, починаючи від моменту завершення менопаузи, називають ранньою постменопаузою, а наступні роки – пізньою.

Як бачимо, менопаузальний і клімактеричний періоди – це не одне і теж. Менопауза є серединної частиною клімаксу.

Коли і як починається менопауза

Описати те, як починається менопауза у більшості жінок, можна наступним чином: симптоми пременопаузи поглиблюються, і до них додаються нові, вкрай дискомфортні, а іноді і такі, які викликають сильні больові стани та нездужання.

А ось коли закінчиться пременопауза і в який день почнеться протягом 12 місяців менопаузи можна буде сказати тільки постфактум, а саме коли пройде 1 рік з дня останньої менструації, і протягом цього часу кров’янисті виділення будуть відсутні. Спочатку констатують кінець менопаузи, і від цього дня вираховують її початок. Ось чому зрілим жінкам теж важливо вести щоденник-календар менструальних циклів.

Симптоми менопаузи

Згасання репродуктивної функції відбувається через перебудову роботи яєчників, гіпоталамуса й гіпофіза. Синтез естрогенів і прогестинів знижується, а продукція фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів навпаки підвищується. Зазвичай, це наслідок природних вікових змін і старіння. Але клімакс може бути й штучним, викликаним хірургічним втручанням, променевим опроміненням і хіміотерапією, прийомом деяких ліків. В останньому випадку після відміни препарату яєчники відновлюють свою функцію, але в усьому іншому – згасання має незворотний, остаточний характер.
sad-woman-thinking

Природно, що зміни гормонального фону викликають погіршення самопочуття жінки. В цілому симптоми перименопаузи (клімаксу) ділять на вазомоторні, емоційно-психічні, урогенітальні та шкірні ознаки, а також пізні ускладнення. Симптоматична картина перебігу клімактеричного періоду – комбінація нездужань і сила їх прояву – у кожної жінки індивідуальна. Якою вона буде залежить від багатьох факторів, включаючи спадковість, спосіб життя, стану фізичного і психічного здоров’я, частоти і регулярності статевих контактів.

Перші симптоми клімаксу

Перші симптоми клімактеричного періоду виникають в пременопаузі. Це – збій регулярності, скорочення днів і рясності місячних. Виділення можуть змінити колір з червоного на цегляно-червоний, стати більш щільними, в’язкими. Крім цього, в пременопаузальному періоді може знизитися працездатність, виникнути мігрень, необгрунтовані перепади настрою і безпричинна дратівливість. Багато жінок в періоді передклімаксу, а деякі навіть і трохи раніше початку збоїв місячних, знайомляться з комплексом симптомів, який називається припливи.

Ознаки, характерні для періоду менопаузи

Початок менопаузи – це перший день після останніх в житті місячних, який крім цього факту нічим не відрізняється від попередніх днів. Однак в наступні 12 місяців без місячних, в організмі відбувається глибока гормональна перебудова. Важка пременопауза характеризується більш вираженими клімактеричними розладами. Наприклад, сильними і частими (до 30 епізодів на добу) приливами, регулярними проявами невмотивованої агресії, тривожністю, плаксивістю, безсонням, сверблячкою і сухістю вульви і стінок піхви. Варто також відзначити, що при тяжкому перебігу пременопаузи, як правило, розвивається захворювання, що вимагають адекватного лікування – ендометріоз (розростання внутрішнього шару матки), фолікулярні кісти яєчників.

Відбувається найбільш інтенсивна зміна гормонального фону, у відповідь на яку він реагує посиленням раніше виниклих ознак і поступовим додаванням нових клімактеричних розладів, характерних для періоду Менопауза.

Симптоми в менопаузальному періоду виникають такі:

 • припливи – напади жару, що супроводжуються почервонінням обличчя, шиї та зони декольте, пітливістю, задишкою, тахікардією;
 • труднощі з засинанням, часті пробудження (фрагментація сну), занадто ранній підйом, можливі затримки дихання під час сну на 10-20 секунд;
 • пікові підвищення артеріального тиску під час нічного сну;
 • нічний гіпергідроз – пітливість під час нічного сну, в основному голови, шиї і декольте;
 • синдром «неспокійних ніг»;
 • забудькуватість, складність з концентрацією уваги, безпричинні зміни настрою і тривожність;
 • у 20% жінок розвивається депресія.

Слід згадати, що за статистикою у 25% жінок припливи виникають не протягом, а після закінчення менопаузи.

Менопауза і спосіб життя: як полегшити симптоми

joyful-woman-in-sunglasses

Ефективно допомогти полегшити легкої і середньої тяжкості симптоми менопаузи у жінок допоможе комплекс наступних заходів:

  1. Регулярний тривалий прийом
   • препаратів, які допомагають організму адаптуватися до дефіциту статевих гормонів, наприклад, німецькі таблетки або краплі Клімадинон® з сухим екстрактом кореневищ циміцифуги;
   • натуральних рослинних заспокійливих і снодійних засобів;
   • розроблених спеціально для жінок в менопаузі одного з вітамінно-мінеральних комплексів, біодобавок з амінокислотами.


artboard-6

 • Відмова від шкідливих звичок.
 • Зміна харчової поведінки. Виключити солодощі, продукти з доданим цукром, фастфуд, міцну каву і чай. Обмежити споживання солі і алкоголю. Збагатити меню продуктами з великим вмістом клітковини. Стежити за добовою калорійністю. Пити достатню кількість чистої питної води.
 • Фізичні навантаження. Щоденна ранкова зарядка і вечірня заминка. Мінімум 3 рази в тиждень по 45-60 хвилин заняття ЛФК (йога, комплекси вправ для суглобів і на розтяжку, аквааеробіка).
 • Нормалізація і контроль балансу «робота – відпочинок – сон». При можливості включити в розпорядок дня «тиху годину». Щоденні піші прогулянки ввечері (20-60 хв).
 • Перегляд гардероба. Носіння натільного білизни і речей з бавовни. Ходити краще у взутті на низькому стійкому каблуці або танкетці (3-4 см, не вище).
 • Контрастний душ. Обливання холодною водою.
 • Масаж. Спа процедури. Бальнеотерапія.
 • Регулярне заняття сексом.

 

Якщо протягом менопаузи важко, то краще звернутися до гінеколога, який після низки відповідних аналізів пропише правильне лікування.

Висновок

Не діяти і терпіти погіршення самопочуття під час менопаузи, переконуючи себе, що рано чи пізно, але симптоми клімаксу зникнуть, не слід. Нелікування менопаузального синдрому призводить до розвитку ускладнень при клімаксі. Це може бути нетримання сечі під час напруги, рецидивний цистит, артрити, нейродерміт, цукровий діабет 2 типу, хвороба Альцгеймера та ін.
Уникнути всіх цих неприємностей і без ускладнень здійснити перехід від статевої зрілості в літній вік можна. Для цього необхідно виконувати рекомендації, і краще починати це робити не в 50, а в 45 років, навіть якщо ще не з’явилися перші симптоми пременопаузи.

Повернутись до списку статей