Життя кожної жінки складається з 7 періодів: внутрішньоутробного, новонародженості, дитинства, статевого дозрівання, статевої зрілості, клімаксу, старіння. Для кожного з них притаманні свої анатомо-фізіологічні особливості. Ця стаття розповість коротко, але все про клімакс у жінок, включно з тим, як починається клімакс, чи можливо відстрочити його початок, які способи допомоги та полегшення самопочуття під час його перебігу.
womens-health

Що таке клімакс

Клімактеричний період життя буває у жінок і у чоловіків, і починається приблизно в одному віці. Коли конкретно це станеться залежить від багатьох факторів. Нормальні тимчасові рамки дебюту цього стану – 45-55 років, а норма його тривалості – 5-10 років.

Клімакс у жінок – це природний фізіологічний процес зворотних змін і поступового згасання репродуктивної функції. Протягом клімактеричного періоду розвивається дистрофія фолікулів, яйцеклітини «втрачають чутливість», знижується можливість запліднення. Відбувається і гормональна перебудова. Яєчники зменшують, а потім і припиняють синтез гормонів естрогенного ряду і прогестагенів. Змінюється гормональна функція гіпоталамуса та гіпофіза. Істотно збільшується вироблення ФСГ (фолікулостимулюючого гормону) і ЛГ (лютеїнізуючого гормону).

Клімакс і менопауза: в чому різниця

Розповідаючи все про клімакс слід також уточнити, що менопауза і клімакс – це пов’язані поняття, але не одне і теж.

Сьогодні замість термінів «клімакс» або «клімактеричний період» прийнято використовувати інші назви – пременопауза або перименопауза. Цей стан включає в себе 3 тимчасових відрізка:

 1. Пременопауза. Початок клімаксу – це збої менструального циклу, які проявляються в нерегулярності місячних, збільшенні термінів між менструаціями, скороченні днів і зниженні кількості кров’янистих виділень. У цей період починається гормональна перебудова, описана вище. Зазвичай пременопауза настає в 45-47 років. Тривалість пременопаузального періоду може коливатися від 2 до 6 років.
 2. Менопауза. Факт закінчення вироблення яйцеклітин. Про те, що жінка не може стати матір’ю свідчить відсутність менструацій протягом 12 місяців поспіль. У більшості жінок вік настання менопаузи – 50-53 роки.
 3. Постменопауза. Час остаточного завершення дисфункції яєчників і гормональної перебудови. Постменопауза починається за фактом констатації настання менопаузи, і триває по різному. Рідко, але можливе закінчення клімаксу через 1-2 роки, а у деяких симптоми остаточно зникають тільки до 70 років. Зазвичай постменопауза триває близько 12 років.

Виходячи з цього можна зробити висновок про різницю між менопаузою і клімаксом. Менопауза не є синонімом і не відрізняється від клімактеричного періоду, а є складовою частиною клімаксу, його серединний період тривалістю в 12 місяців, за час якого не відбулося жодної менструації.

Що таке ранній клімакс

Якщо перші прояви клімаксу у жінки виникли між 30 і 40 роками, то мова йде про передчасний клімакс, а в разі, коли вік жінки не досяг і 30 років – про ранній клімакс. При цьому строга градація в термінології даної патології відсутня, терміни «ранній» і «передчасний» взаємозамінні. І в тому, й в іншому випадку прояв вважається патологічним, і вимагає лікування у гінеколога.
women-pads

Якщо ранній (передчасний) клімакс не є наслідком хірургічного видалення яєчників або у випадках, коли припинення їх діяльності не обумовлено видаленням матки, хіміо- або променевою терапією, то діагноз спершу може звучати і так – Синдром передчасного виснаження яєчників.

Що таке штучний клімакс

Клімакс може бути не тільки природним, викликаним фізіологічним старінням, а й штучним. Він може бути наслідком різних причин, і в залежності від цього носити незворотній або оборотний характер:

 1. Штучний клімакс через хірургічні втручання (аборт тіла матки, видалення одного або декількох яєчників, операції на яєчниках) або таким, який наступив внаслідок променевої або хіміотерапії мають незворотний характер.
 2. Штучний клімакс, викликаний за допомогою спеціальних медикаментів або малих доз променевого опромінення, має оборотний характер. Сьогодні такий вид лікування допомагає вилікувати ряд гінекологічних хвороб, не вдаючись до хірургічної ампутації яєчників, зберігаючи шанси на виношування вагітності. Тривалість такого лікувального штучного клімаксу визначається індивідуально – від 2 до 6 місяців. Після скасування прийому препаратів синтез статевих гормонів яєчниками відновлюється.

До речі, замість терміну «штучний клімакс» можна зустріти інші назви, наприклад, штучна менопауза, хірургічний клімакс, хірургічна менопауза, спонтанний клімакс після гістеректомії/оваріоектомії. медикаментозна менопауза або клімакс.

Що таке патологічний клімакс

Коли мова йде про патологічний клімакс, то матися на увазі можуть різні відхилення від норми. Так можна називати ранній чи пізній клімакс. Але найчастіше під патологічним клімаксом мається на увазі важкий перебіг – сильні прояви типових або нетипові ознаки передклімаксу, симптоми в менопаузі, клімактеричні розлади і ускладнення в постменопаузі.

Сьогодні в протокол лікування патологічного клімаксу входять:

 1. Гормонально-замісна терапія.
 2. Вузькоспеціалізовані фітопрепарати.
 3. Ліки, які гальмують остеопороз.
 4. Снодійні, седативні засоби і препарати, що заспокоюють психіку.
 5. Вітаміни, мінерали, амінокислоти.

Крім перерахованих пунктів для полегшення симптомів патологічного клімаксу також необхідні зміна харчової поведінки і режиму дня, оптимізація фізичних навантажень, бальнеотерапія. При важких клімактеричних розладах гінеколог може призначити антидепресанти та імуномодулятори.

Симптоми клімаксу

Час дебюту і тривалості клімактеричного періоду залежить від багатьох факторів: Сюди входять:

 • спадковість;
 • загальний стан здоров’я;
 • наявність захворювань статевої сфери;
 • стан нервової системи;
 • індекс маси тіла;
 • спосіб життя;
 • харчова поведінка;
 • сексуальна активність.

happy-middle-aged-woman
Особливості протікання клімаксу індивідуальні, комбінація симптомів і сила їх проявів у кожної жінки різні. Однак є й такі щасливі, які проходять клімактеричний період без дискомфорту і характерних розладів.

Ранні симптоми: як починається клімакс

Перші симптоми клімаксу проявляються поступово. Починається все зі збільшення тривалості менструального циклу (збільшення проміжку між місячними), зниження менструальної крововтрати, скорочення кількості «критичних днів». Періоди погіршення самопочуття і дискомфортних відчуттів, описаних нижче, чергуються з проміжками часу, в яких жінка відчуває себе як зазвичай.

Ось які можливі прояви і симптоми перед клімаксом:

 • сонливість, зниження працездатності, погіршення пам’яті;
 • набір зайвих кг при звичному раціоні харчування;
 • нестабільність психоемоційного фону – перепади настрою, претензійність, прискіпливість, дратівливість, тривожність, переживання без причин, агресивність.

У деяких жінок в комплекс передклімаксу симптомів входить підвищення температури тіла до 37,0-37,8 ℃. Також не виключені періодично виникаючі, але поки ще незначні за своєю силою і тривалістю свербіж, печіння і сухість у піхві.

Найчастіше провісниками близького згасання функції яєчників стають головні болі, запаморочення, різнохарактерні розлади сну. Також можливо, що в передклімактеричний період, симптоми, які стануть передвісниками змін менструального циклу, – це зміна кольору виділень з червоного на червоно-коричневі, підвищення їх щільності та в’язкості.

В пременопаузі жінці потрібно кілька разів відвідати гінеколога. Для цього періоду характерне надмірне розростання внутрішнього шару матки (гіперплазія ендометрію). Досить часто хаотичний викид гормонів призводить до перетворення неовулювавших фолікулів в кісти.

Середньочасові симптоми

Серед ознак, характерних для менопаузи виділимо:

 • неможливість повноцінно виконувати розумову і фізичну роботу через раптові епізоди нічим не обумовленої сильної та раптової втоми, яка супроводжується неможливістю концентрувати увагу;
 • регулярний збій циклічності місячних;
 • денні та нічні приливи жару, що супроводжуються тиснучими відчуттями в грудях, утрудненням дихання, виникненням червоного судинного «намиста» на декольте, утворенням червоних плям або загальним почервонінням шиї та обличчя;
 • підвищена пітливість;
 • напади тахікардії, скачки артеріального тиску, аритмія;
 • безсоння;
 • цисталгія – надмірна чутливість сечового міхура до наповнення, що приводить до прискореного і болючого сечовипускання, можлива часткова втрата контролю початку сечовипускального акту;
 • нестійкість апетиту;
 • різкі та сильні перепади настрою, екзальтованість, примхливість, плаксивість, виникнення думок про відсутність сенсу життя, туга з втратою інтересу до навколишнього світу, тривожно-депресивний розлад психіки схожий на істеричну психопатію.

a-woman-cooling-down

Крім цього, в періоді менопаузи можуть з’явитися симптоми клімаксу, характерні для постменопаузи. Це – сухість шкіри, її різке старіння і збільшення кількості зморшок, сухість волосся та його випадання, підвищена ламкість нігтів. А ось сухість слизової піхви може викликати не тільки дискомфорт, свербіж і печіння, але кровити і доставляти сильний біль під час статевих контактів.

Пізні симптоми

До пізніх симптомів клімаксу відносять такі стани і патології:

 • припливи тривають, але їх сила, кількість і частота виникнення йдуть на спад;
 • знижений або підвищений тиск;
 • набір/втрата ваги;
 • почастішання сечовипускання;
 • свербіж і сухість вульви, біль і кров’янисті виділення під час статевого акту;
 • зниження слуху, зору;
 • посилення росту та кількості волосся на тілі, ріст волосся на обличчі;
 • суглобові і м’язові болі;
 • ознаки підвищення цукру в крові – спрага, часті нічні сечовипускання;
 • згасання лібідо.

У постменопаузі тривають зміни й з психікою. Стабільно низький рівень естрогенів і прогестинів не тільки викликає зниження вербальної пам’яті, емоційне нетримання, напади сентиментальності, часті епізоди виникнення почуття безсилля і спустошеності, а також зниження інтелекту. Жінку нав’язливо переслідують думки про рак, туберкульоз, катастрофічне старіння і руйнування шлюбу. Не виключена депресія.

Як відстрочити клімакс

Щоб відкласти наступ згасання статевої функції, слід знати, що наближає настання клімаксу і діяти навпаки:

 1. Маса тіла, яка перевищує норму на 10 і більше кг.
 2. Тютюнопаління;
 3. Захоплення солодощами.
 4. Дієти зі зниженим споживанням білка або його брак в раціоні.
 5. Малорухливий спосіб життя.
 6. Нерегулярні та рідкісні статеві контакти.
 7. Часті стреси.
 8. Недостатня кількість годин відпочинку та сну.

Останнім часом стало модним на кілька років відстрочувати настання природного жіночого клімаксу за допомогою гормонотерапії. Однак хочемо попередити читачок від самостійного прийому статевих гормонів. Для цього потрібен грамотний гінеколог і постійний контроль гормонального фону.

Варто також уточнити, що тим 5% жінок, у яких клімакс настане пізно – після 55 років, особливо радіти не варто. Цей стан теж відноситься до патологічних, і за статистикою в десятки разів збільшує шанси розвитку онкології. При пізньому клімаксі гарантоване різке загострення і прогрес хронічних захворювань, важкий перебіг остеопорозу.

Ускладнення при клімаксі

Розповідаючи про те, що таке клімакс у жінок і перераховуючи симптоми, характерні для його різних періодів, слід зазначити, що їх сильні прояви, називають клімактеричним синдромом. Його ігнорування та нелікування може призвести до ускладнень клімаксу:

 • атрофічний кольпіт, міома матки, злоякісні пухлини молочних залоз;
 • артеріальна гіпертензія, гормональні кардіопатія і міокардіодистрофія, ІХС, інфаркт міокарда;
 • ожиріння, булімія, нервова анорексія;
 • цукровий діабет 2 типу;
 • нейродерміти;
 • синдром подразненого кишечника, виразковий коліт, виразка шлунка і 12-палої кишки;
 • атеросклероз, дисліпідемія;
 • гіпотиреоз;
 • зниження тембру голосу;
 • бронхіальна астма;
 • рецидивний цистит;
 • мимовільне сечовипускання під час сну, чхання, кашлю, фізичного напруження;
 • опущення статевих органів;
 • ревматоїдна дегенерація хрящової поверхні суглобів;
 • остеопороз, переломи кісток при незначній силі удару.

У перелік ускладнень клімаксу входять соматично обумовлені психози і панічні розлади. На жаль, але на постменопаузу у жінок припадає і пік захворюваності на шизофренію. Як ускладнення важкого перебігу патологічного клімаксу сьогодні розглядають передчасну деменцію та ранню хворобу Альцгеймера.

Як полегшити клімакс

Ось «золоті» правила того, як допомогти собі при клімаксі:

 1. Оптимізувати режим дня і баланс «робота, відпочинок, сон».
 2. Кинути палити або максимально мінімізувати кількість викурених сигарет.
 3. Нормалізувати якість і тривалість нічного сну, якщо є можливість робити перерву на «тихий» час вдень.
 4. Змінити раціон харчування на низьковуглеводний, низькокалорійний і багатий на клітковину, стежити за достатнім споживанням чистої питної води, відмовитися від надмірного вживання солі, кави, міцного чаю, алкогольних напоїв.
 5. Додатково приймати кальцій і вітамін D.
 6. Переглянути гардероб. Носити спідню білизну і речі вільного крою, пошиті з бавовни. Ходити в зручному взутті на низькому ходу. Рекомендована висота каблука – не вище 3-4 см.
 7. Регулярно, не менше 3 разів на тиждень по 1 годині, займатися ЛФК, аквааеробікою, танцями, йогою, медитаціями, аутогенним тренуванням. Показані щоденні контрастні водні процедури, прохолодні обливання.
 8. Щодня гуляти на свіжому повітрі мінімум 40 хвилин;
 9. Балувати себе СПА-процедурами, сеансами розслабляючого масажу, а також заняттями, які приносять задоволення.

smiling-mature-middle-aged-woman

У будь-якому періоді та при різного ступеня тяжкості перебігу клімаксу у жінок рекомендується приймати препарати, що містять фітоестрогени, наприклад, Клімадинон, а також седативні та снодійні натуральні засоби.

Якщо рекомендації, про те, як полегшити симптоми клімаксу, виконувалися протягом 3 місяців, але не привели до зникнення або зниження сили проявів симптомів, терпіти не варто. Потрібно йти до гінеколога, здавати аналізи та боротися проявами клімактеричного синдрому за допомогою гормонально-замісної терапії. Однак таке лікування не стане приводом для відмови від перерахованих вище порад як полегшити клімакс без гормонів. Всіх їх потрібно буде дотримуватися аж до завершення періоду постменопаузи.

Як визначити кінець клімаксу

Ідеальна тривалість клімактеричного періоду становить 5 років: 2 роки пременопаузи, 12 місяців менопаузи і 2 роки постменопаузи. Констатувати факт менопаузи просто, а як визначити, що настав кінець клімаксу (постменопаузи)? Адже у половини жінок постменопауза може розтягнутися на термін до 8 років, а у 40% і того довше – на 9-15 років.

Зазвичай при визначенні завершення клімаксу жінка орієнтується на зникнення пізніх симптомів клімаксу. Але точно сказати про те, що вікова перебудова роботи яєчників, гіпоталамуса і гіпофіза завершилася, може тільки гінеколог. Для цього йому потрібні результати аналізів гормонального фону.

Висновок

На закінчення хочемо сказати, що в сучасних умовах клімакс – це лише самий початок заходу і далеко не кінець життя. Збереження здоров’я жінки в цей період важливе, так як безпосередньо впливає на тривалість періоду старості та можливості довгожительства. Уважне і трепетне ставлення до себе протягом усього клімактеричного періоду позбавить або відстрочить появу багатьох соматичних хвороб. Ну а здорові бабусі і бадьорі пра- і прапрабабусі – це один з наріжних каменів створення і продовження династії, гідний приклад для наслідування.

Джерела:

 1. Клімактеричний період.// Велика Медична Енциклопедія. 3-е видання, під редакцією Петровського Б. В.
 2. Клімакс // Журнал мережі клінік медичного лікувально-діагностичного центру «Здоров’я сім’ї», 03.12.2019, автор статті: гінеколог Старостіна А. В.
 3. Клімактеричний період // Журнал мережі клінік медичного лікувально-діагностичного центру «Здоров’я сім’ї», 13.11.2019, автор статті: доктор медичних наук, професор Мальцева Л. І.
 4. Здоров’я жінки в перименопаузі. Проблеми та їх рішення // Монографія, 2019, Балан В.Е.
 5. Як дізнатися провісники клімаксу // Сайт Медичного центру Формула здоров’я. автор статті: акушер-гінеколог вищої категорії Черновська Р. У.
 6. Менопаузальний синдром: симптоми і механізм їх виникнення // РМЗ, 28.02.2009. автор статті: доктор медичних наук, професор Дікке Г.Б.
 7. Постменопауза: симптоми і лікування // Енциклопедія захворювань ПРОБХВОРОБИ. автор статті: гінеколог Сіманіна С. В.
 8. Психоемоційні порушення при клімактеричному синдромі // Науковий журнал Фундаментальні дослідження. 2013, № 9-1, автори статті: Столярова У.В., Хворостухіна Н.Ф.
Повернутись до списку статей