У нормі передклімактеричний період починається після 45-50 років, і триває від року до 10 років. Так відбувається, тому що в яєчниках вичерпується запас яйцеклітин, а концентрація статевих гормонів (естрогенів) знижується. Однак бувають випадки, коли жінки звертаються до гінекологів в 30-35 років з симптомами раннього клімаксу. Давайте розберемося, що таке ранній клімакс, що робити, чому він виникає, і як його відстрочити.
ranniy_klimaks

Симптоми раннього клімаксу

У менопаузи, яка настає раніше терміну, є свої характерні ознаки. В першу чергу, молоду жінку повинні насторожити порушення в циклічності місячних. Змінюється ритм появи критичних днів, характер і обсяг виділень, тривалість фізіологічної кровотечі.

Пацієнтка може відчувати припливи жару до обличчя, підвищену пітливість. Шкіра швидше втрачає еластичність, з’являються перші зморшки, нігті стають ламкими, а кістки крихкими. Може знижуватися лібідо, виникає тимчасовий занепад сил і емоційна лабільність. Звичайно, всі симптоми не проявляються одночасно. Варто насторожитися, якщо без причини змінюється настрій, а місячні стають нерегулярними.

Крім того, безсоння і дратівливість є неспецифічними, тобто не характерними тільки для пременопаузального періоду. Щоб встановити взаємозв’язок між порушеннями в організмі та їх гормональною природою, потрібно проходити обстеження.

Провісником раннього клімаксу може служити уповільнений обмін речовин. Жінка починає набирати жирову масу, причому позбутися зайвих кілограмів стає дуже важко.

Коли починається ранній клімакс

Пременопаузальний період може початися приблизно з 35 років. Це індивідуальний параметр, тому жінкам варто уважно прислухатися до свого організму й вловлювати можливі сигнали про допомогу.

Чим раніше починається клімакс, тим серйознішими можуть бути наслідки. Небезпека криється не в згасанні репродуктивної функції, а в можливі ускладнення, що трапляються через порушення балансу гормонального фону.

У жінок, що вступили в клімактеричний період у 35 років, існує висока ймовірність розвитку інсульту або інфаркту. У такому віці рекомендована гормональна терапія, призначена лікарем.

У 45 років ранній клімакс протікає більш м’яко, симптоматика з’являється не так швидко, а відсоток можливих ускладнень невисокий. Крім того, в більшості випадків не потрібна гормональна терапія для підтримки нормального ендокринного фону і зниження вираженості ускладнень.

Причини раннього клімаксу

Існує безліч причин, які провокують появу раннього клімаксу. Серед них виділяють:

  • Спадковість. Мається на увазі початково невеликий запас яйцеклітин в яєчниках, а також генетичні хвороби, наприклад, синдром Шерешевського-Тернера. Він характеризується появою 3 Х хромосом. В результаті яєчники неправильно виробляють естроген.
  • Акселерацію. Більш ранній розвиток організму, ніж в минулих поколіннях. У дівчаток місячні починаються з 11 років. Якщо порахувати сумарно, кількість менструацій за все життя знаходиться в межах норми, однак клімакс настає раніше через більш швидке виснаження запасів яйцеклітин.
  • Відсутність вагітностей в анамнезі. У жінок, які ніколи не вагітніли, кількість менструацій більша, ніж у тих, хто народжував. Саме тому у пацієнток, які народили клімакс може наступити раніше.
  • Захворювання придатків матки.
  • Операції на яєчниках. Після часткового або тотального видалення тканин яєчника, запас фолікулів зменшується.
  • Аутоімунні процеси. Здорова тканина, що виконує свої функції, заміщається сполучною тканиною, утворюються рубці. Орган не може виконувати своїх функцій. Так відбувається через наявність цукрового діабету, Аддісонової хвороби або системного колагенозу, а також інших захворювань.
  • В окремих випадках ранній клімакс настає через часті регулярні стреси, шкідливі звички, неправильне харчування і інше.

Отже, ранній клімакс – це в’янення жіночої репродуктивної функції, що виникає після 35 років. Характеризується порушенням синтезу естрогенів (статеві гормони) і дофаміну (гонадотропні). В результаті зниження концентрації естрогену ранній клімакс сприяє розвитку атеросклерозу і остеопорозу, а дофамін “відповідає” за реакції у вигляді “припливів” і підвищеного артеріального тиску.

Для визначення раннього клімаксу і його причини жінці призначають аналіз на гормони. Визначається рівень естрогенів (зокрема естрадіолу), фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), проводиться прогестеронова проба. На підставі отриманих результатів гінеколог може судити про настання менопаузи і причини раннього клімаксу. Лікування призначається фахівцем після ретельного огляду та збору анамнезу.

Повернутись до списку статей