Менопауза трапляється в житті кожної жінки. Зазвичай її пік припадає на вік 49-51 рік. Вважається, що клімакс наступив, якщо менструація відсутня протягом півроку. Це означає, що в результаті гормональної перебудови функції яєчників ослабли настільки, що вони вже не в змозі виробляти яйцеклітини. Зниження вироблення естрадіолу (різновид естрогену) супроводжується симптоматичною картиною з великим переліком можливих ознак і проблем. Припливи в цьому списку стоять на першому місці. Вони виснажують, докучають, викликають нервозність, знижують самооцінку.

Чому при менопаузі бувають припливи?

prilivy
Припливи – це короткостроковий збій терморегуляції, який зазвичай триває від кількох секунд до кількох хвилин. Естрадіол є одним з гормонів, які беруть участь у підтримці нормальної температури тіла. Зниження його вироблення яєчниками викликає напад припливу. Для нього характерні:

 • слабкість, тривожність, нудота;
 • жар і почервоніння області декольте і обличчя;
 • запаморочення;
 • тахікардія (пульс вище 90 уд/хв);
 • посилене виділення поту;
 • задишка.

Нічні припливи заважають спати. Денні напади не дають вести звичний спосіб життя, змушуючи відчувати збентеження через регулярне почервоніння обличчя і шиї або вимушеної частої зміни мокрого від поту одягу.

Чи може менопауза проходити без припливів?

Так, може. За статистикою ВООЗ припливи під час клімактеричного періоду виникають у 70%. Решта не відчувають ніяких дискомфортних відчуттів або вони настільки слабо виражені, що на них не звертають уваги. Зазвичай відчуття припливів виникають за 2 роки до настання менопаузи, і тривають ще протягом близько року.

У 5% клімакс протікає патологічно. Симптоматика, притаманна приливам, проявляється сильно. При цьому напади можуть бути занадто частими і/або тривалими (один епізод – до 30 хвилин), а сам період менопаузи розтягнутися на роки. У деяких від початку до кінця проявів припливів проходить до 5-10 років.

Фактори, що збільшують ризик припливів

У список причин, «які гарантують» виникнення припливів під час менопаузи, потрапляють:

 1. Спадкова схильність.
 2. Зловживання алкоголем, кавою, гострими стравами, надто гарячими стравами і напоями.
 3. Тютюнопаління.
 4. Відсутність фізичних навантажень.
 5. Дисбаланс між робочим часом і годинами, відведеними для відпочинку.
 6. Зайва вага. Цукровий діабет. Гіпертиреоз.
 7. Часті стресові ситуації.

До факторів, що збільшує ризик припливів, також відносять тривале перебування в задушливих приміщеннях, носіння облягаючого, не по погоді теплого одягу або зшитого із синтетики старих зразків.

Як полегшити припливи

oblegcheniye_prilivov
Щоб напади припливів переносилися легше слід дотримуватись таких правил:

 • відмовитися від солінь, копченостей, гострих і жирних страв, здоби;
 • обмежити споживання алкоголю, кількість викурених сигарет;
 • збільшити споживання продуктів багатих на клітковину, кальцій, калій, магній, селен;
 • довести споживання питної води (без урахування іншої рідини) до 2,5 л в день;
 • замінити каву і чай з цукром, не солодкими компотами, напоями із заспокійливими лікарськими травами, кавою без кофеїну, соками;
 • носити зручне взуття і вільний одяг з натуральних тканин;
 • намагатися уникати стресових ситуацій;
 • контролювати артеріальний тиск;
 • часто провітрювати приміщення.

Варто приділити окрему увагу руховому режиму, в тому числі і привчити себе прогулюватися на свіжому повітрі 20-30 хвилин, незадовго перед сном.

Чи можна полегшити припливи медикаментозно?

Організм під час менопаузи можна підтримати за допомогою лікарських засобів. Таблетки для замісної гормональної терапії слід підбирати разом з гінекологом. Він розповість в якому добовому дозуванні і як довго потрібно застосовувати індивідуально підібрані гормональні ліки. Лікар також може призначити прийом препарату, що містить бета-аланінову амінокислоту, яка допомагає нормалізувати теплообмін.

Для полегшення припливів за допомогою фітопрепаратів, наприклад, таблеток або оральних крапель Клімадинон®, або пролонгованих таблеток Клімадинон® Уно, рецептів у лікаря отримувати не потрібно. Їх ефективність доведена не одним десятиліттям, а протипоказань і побічних ефектів практично немає. Єдине, потрібно дотримуватися правила – не вживати паралельно 2 фітопрепарати. Це може призвести до передозування однією або декількома речовинами, або дія одного засобу «блокуватиме» дію іншого.

Висновки

Менопауза – це не вирок, а природний період в житті жінки. Якщо дотримуватися всіх загальних рекомендацій і, при необхідності, схему прийому препаратів, які призначить лікар, то 9 з 10 жінок зможуть пройти цей етап або без припливів, або сила їх проявів буде мінімальною. І не забувайте, що закінчення менструацій не є приводом для припинення щорічного відвідування мамолога та гінеколога.

Повернутись до списку статей