Згасання жіночої репродуктивної функції починається поступово і проходить кілька фаз, завершальною з яких є постменопауза. Більшість представниць прекрасної статі сприймають його песимістично, однак клімакс – природний і неминучий біологічний процес. Тому кожній жінці, що досягла певного віку, необхідно знати, які симптоми приносить постменопауза і як вона впливає на організм. Це допоможе правильно оцінити свій стан і уникнути непотрібної паніки, продовжуючи вести насичене повноцінне життя.
postmenopausa

Що таке постменопауза

Постменопауза – це період в житті жінки, який настає через 12 місяців з дня останньої менструації і триває до кінця життя. Ця тривала фаза в житті жінки характеризується повним припиненням роботи жіночих статевих залоз (яєчників). Слизова оболонка матки припиняє циклічні поновлення, менструації більше не відбуваються. Постменопауза буває ранньою (коли менструації відсутні протягом 5 років) і пізньою (коли місячних немає протягом 10 років).

Лікарі діагностують постменопаузу при відсутності місячних протягом 12 місяців. Зазвичай вона приходить в 48-52 роки, однак сказати з точністю, в який час настане постменопауза у кожної конкретної жінки, навряд чи можливо. На цей фактор впливають генетичні особливості, стан імунітету, умови життя, наявність хронічних захворювань в анамнезі. Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення віку, в якому настає постменопауза.

Симптоми постменопаузи

Після повного припинення менструацій організм пристосовується до нових умов. У цей час жінки відзначають:

 • стрибки артеріального тиску;
 • порушення серцевого ритму;
 • розвиток патологій кісткової тканини (остеопороз);
 • порушення сечовипускання, нетримання сечі;
 • атрофічні зміни внутрішніх статевих органів (обсяг матки зменшується, вагінальні стінки стоншуються);
 • скорочення обсягу сечового міхура;
 • уповільнення метаболічних процесів в організмі;
 • зниження лібідо;
 • безсоння;
 • нервову збудливість, нестійкий настрій;
 • старіння шкіри (підвищена сухість шкірних покривів, поява глибоких зморшок);
 • випадання волосся;
 • ламкість нігтів.

Виразність цих ознак залежить від загального стану здоров’я жінки. У здорових жінок вікові зміни протікають гладко, однак у деяких представниць прекрасної статі клімакс обтяжується патологічними процесами. Характерні для постменопаузи зміни проявляються після 3-5 років після того, як завершився останній менструальний цикл.

Чутливі до статевих гормонів рецептори припиняють функціонувати, через що шкіра статевих органів і молочних залоз стає в’ялою. Після припинення вироблення естрогену порушується здорова мікрофлора піхви. Зовнішні статеві органи піддаються трансформації та втрачають свою еластичність, внаслідок чого виникає відчуття печіння, свербіння, дискомфорту в цій області.

Наслідки постменопаузи для організму

Перебудова організму, що починається через припинення роботи яєчників, впливає на всі системи органів. Жіночі статеві гормони естрогени надійно захищають організм протягом усього репродуктивного періоду. Зниження рівня естрогенів загрожує розвитком психічних, ендокринних і вегето-судинних порушень.

Один з найбільш небезпечних наслідків гормональної перебудови організму – порушення мінералізації кісткових тканин. Кістки стають крихкими, тому серед жінок постклімактеричного періоду найбільш висока частота переломів. Згідно з медичною статистикою, втрата кісткової тканини під час постменопаузи досягає приблизно 3-5% щорічно.

Абсолютна більшість жінок в постменопаузі стикаються з урогенітальними порушеннями.

Старіння жіночого сечостатевого тракту пов’язано з двома основними патологіями:

 • атрофічним вагінітом, який проявляється сверблячкою і сухістю в піхві, ранимістю слизової оболонки, кров’яними виділеннями;
 • атрофічним цистоуретритом, про який свідчить нетримання сечі, а також прискорене і болюче сечовипускання (часто в нічний час).

Ці симптоми схильні прогресувати з віком. У 60 років їх відчуває близько 50% представниць прекрасної статі, а після 75-ти урогенітальний дискомфорт докучає практично кожній жінці.

Під час постменопаузи зменшується імунний захист, а також зростає ризик аутоімунних хвороб. У більшості жінок спостерігається метеолабільність – зниження стійкості організму до температурних коливань навколишнього середовища. Стабільно підвищується рівень холестерину, глюкози і тригліцеридів в крові; спостерігається збільшення маси тіла. У цей період можна набрати вагу від звичних і не дуже калорійних продуктів харчування.

В період постменопаузи організм жінки поступово звикає функціонувати по-новому. Більшість негативних проявів клімаксу в періоді пізньої постменопаузи практично нейтралізуються. В цей час зникають припливи (вазомоторні пароксизми), які дошкуляють більшості жінок під час менопаузи. Однак руйнування кісткової тканини, погіршення метаболізму і проблеми з серцево-судинною системою продовжують прогресувати. Також при відсутності лікування зберігається патологічна сухість піхви.

Пременопауза

Менопаузі та постменопаузі передує пременопауза – поступове згасання функції яєчників. Це перехідний період в житті представниці прекрасної статі, після якого настає припинення менструацій і згасання дітородної функції. У цей час у жінки наступають нерегулярні місячні, а передменструальний синдром стає більш вираженим і тривалим. Зачаття під час пременопаузи малоймовірно, однак ризик завагітніти все ж зберігається.

З кожним циклом яєчники продукують все менше естрогену. Інтервали між менструаціями стають більш тривалими, інтенсивність крововтрати зменшується. Слизова оболонка піхви втрачає природну змазку, стаючи сухою і легко ранимою. Класичними ознаками настання пременопаузи є припливи – неприємне відчуття жару, що нагадує підвищення температури. Вони можуть супроводжуватися тремтінням, нападами пітливості або ознобу, завдаючи значного дискомфорту.

Середній вік, в якому більшість жінок відчувають перші ознаки пременопаузи, – 45 років. Однак терміни її настання коливаються в кожному конкретному випадку і можуть настати від 40 до 50-ти. Рання пременопауза може діагностуватися і в 35, особливо це стосується жінок з синдромом виснаження яєчників, хворобами щитовидної залози, перенесеними операціями на органах малого тазу та променевою терапією.

Пременопауза – час радикальних гормональних змін в жіночому організмі. Вона знаменує собою початкову фазу клімаксу, за якою слідують менопауза і постменопауза. Фізіологічно обумовлено, що період згасання репродуктивної функції супроводжується фізичним і психологічним дискомфортом. Ступінь їх вираженості відрізняється у різних жінок, проте якщо симптоми менопаузи заважають вести повноцінне життя, необхідно звернутися до лікаря. Спеціаліст підбере лікування, яке зменшить неприємні прояви клімаксу і допоможе подолати перехідний період без ускладнень.

Повернутись до списку статей