name

Одна безсонна ніч може зіпсувати навіть найпрекрасніший день тижня. А порушення сну при клімаксі може змінити звичний спосіб життя надовго. Розгубленість. Постійні запізнення на роботу. Головні болі. Кава. Літри кави, щоб не заснути вдень. Список наслідків поганого сну можна продовжувати до безкінечності.

Чи багато хто стикається з порушенням сну при клімаксі? Так. За статистикою, близько 61% жінок у менопаузі погано сплять уночі. Чи можна щось зробити? Так! Можна i потрiбно. Як це зробити? Зараз розповімо.

Чому при клімаксі порушується сон?

безсонница

Згадаймо визначення клімаксу. Це фізіологічний етап, який проходять усі жінки після 45-55 років у середньому. Репродуктивна функція згасає. Змінюється гормональний фон. Жінки відзначають зміни в організмі, причому у кожної представниці прекрасної статі симптоми можуть відрізнятися.

А що відбувається із гормональною системою? Через зниження функції яєчників кількість естрогенів, що виділяються, поступово знижується. І це змінює роботу організму.

Гормональні фактори

А до чого тут сон? Зниження рівня естрогенів та прогестерону викликає у жінки деякі симптоми. Це можуть бути припливи, підвищений потовиділення, поганий настрій, почуття тривожності та багато іншого. У сукупності вони ускладнюють процес засинання, що призводить до поганого сну та раннього ранкового пробудження.

Інший фактор, що впливає на сон, це біль у суглобах. Після зміни балансу гормонів, жінки стикаються із проблемами з суглобами та остеопорозом. Коли щось болить, заснути особливо важко.

Психологічні фактори

Менопауза – це особливий період, і кожна жінка проживає по своєму. Справа в тому, що клімакс – це природний процес старіння. І деякі представниці прекрасної статі можуть сприймати зміни свого організму. Жінки більше схильні до депресивних станів, підвищеної плаксивості і неспокійних думок. Вони скаржаться на стійкі негативні думки та апатію. Все разом заважає нормально спати, від чого і виникають порушення сну при клімаксі.

Інші фактори

Тривалі порушення сну можуть погіршитися, якщо:

 • є зайва вага;
 • жінка веде сидячий спосіб життя;
 • є звичка пити багато кави/міцного чаю/алкогольних напоїв;
 • є погані звички, наприклад куріння.

Симптоми порушення сну при клімаксі

бессонница и головная боль

Одноразовий випадок безсоння ще не можна назвати порушенням сну у клімаксі. То як зрозуміти, що проблема вже є?

До симптомів порушення сну при менопаузі відносять:

 • регулярну денну сонливість;
 • хронічну втому;
 • розсіяність та погіршення пам’яті;
 • поганий колір обличчя;
 • різке поглиблення зморшок;
 • загострення хронічних захворювань;
 • появою депресивних станів.

Порушення сну при клімаксі слід запідозрити, якщо на тлі менопаузи з’явилося регулярне безсоння, змінилася якість сну (важко заснути, складно прокинутися, неспокійний поверхневий сон), збився звичний режим життя.

Що робити при порушенні сну під час клімаксу?

Розроблено кілька рекомендацій, які допоможуть жінці у період менопаузи відновити якість сну та покращити своє самопочуття. Давайте детально розберемо кожну з них.

Гігієна сну

Комплекс дій для якісного та повноцінного сну. Жінкам у період клімаксу дуже важливо дотримуватися гігієни сну, що включає не тільки період сновидінь, а й підготовку спального місця.

Складіть графік сну

Намагайтеся засинати та прокидатися одночасно. І у будній, і у вихідний. Спочатку буде складно, але вже за кілька днів організм починає підлаштовуватися під режим. Коли потрібно йти в ліжко, з’являтиметься сонливість, а пробудження вранці стане бадьорим.

Підготуйте кімнату

Обов’язково провітрюйте приміщення перед сном. Купіть щільні штори типу блек-аут, щоб світло з вулиці не могло завадити вашому сну. Використовуйте приглушене світло теплих тонів, що не випромінюють синій спектр.

А як ви спите?

В нормі бажано спати на правому боці чи спині. При печії краще спати на лівому боці чи спині. А ось на животі спати не бажано. При синдромі неспокійних ніг, а також при неспокійному сні можна вкриватися теплою ковдрою. Це допоможе.

Інші поради

За кілька годин до сну приберіть гаджети та телефони.

Створіть собі кілька приємних ритуалів, які повідомляють організму, що ви готуєтеся спати. Наприклад, зробити маску для обличчя, почитати журнал або книгу.

Препарати

Іноді лише гігієни сну буває недостатньо. Тоді можна підключати деякі препарати для підтримки нормального стану організму. Що може запропонувати сучасна медицина?

Негормональні рослинні препарати природного походження

Як вони допомагають налагодити сон? Дуже просто. Рослинні негормональні препарати зменшують симптоми клімаксу. Також вони впливають на серотонінові рецептори, від яких залежить настрій жінки. Діють як легкий антидепресант.

При зникненні симптомів менопаузи та покращенні загального стану відбувається нормалізація сну. Препарат впливає м’яко і поступово, може прийматися одним або кількома курсами, тривалістю від 3 до 6 місяців. До таких препаратів належать Клімадинон.

Гормональна терапія

грустная женщина
Іноді жінкам призначають гормональні препарати, щоб полегшити їхній стан у період менопаузи. Прийом гормонів допоможе нормалізувати сон, відновивши рівновагу в жіночому організмі.

Проте прийом гормональних препаратів показаний не всім жінкам. У гормональної терапії існує строгий список показань та протипоказань. Перед призначенням лікарського засобу лікар повинен провести необхідні обстеження.

Снодiйне

Деякі жінки п’ють снодійне, аби поспати. На жаль, ця група препаратів не допомагає покращити якість сну. Вона прибирає симптом, але не впливає на причину безсоння. Без прийому препарату все повертається назад, а порушення сну прогресує.

Народні засоби при порушенні сну

Якщо заснути все одно не виходить, можна скористатися народними способами боротьби з безсонням. До них відносять вечірні ванні, масажі.

Масаж комірцевої зони, шиї та голови допомагає налагодити якість сну. Не обов’язково відвідувати салони масажу, достатньо попросити когось із домашніх помасажувати зазначені зони. Виконуйте масаж кожен день, і ви побачите зміни якості сну.

Тепла ванна

Прийняття ванни з ефірними оліями допомагає впоратися з порушенням сну. Додайте у ванну кілька крапель лавандової олії, іланг-ілангу або ванілі. Вода має бути не дуже гаряча. Для відновлення якості сну достатньо приймати ванну 15 хвилин на день.

Ромашковий чай

Що може бути простішим? Одна склянка чаю допомагає заспокоїти організм і налаштуватися на якісний сон. А ще він корисний для нервової системи.

Медитація та йога

Ці практики стають дедалі популярнішими серед жінок. Медитація допомагає контролювати свої думки, розслаблює та, доведено науково, змінює роботу головного мозку. Медитативні практики допомагають впоратися із тривожністю, негативними думками. Існує безліч технік концентрації уваги. Вони доступні в інтернеті та літературі.

Йога допомагає розслабитися і підготувати тіло до сну. Існує безліч асанів, які допомагають розтягнути м’язи, зняти напругу у тілі та нормалізувати сон. Вправи необхідно виконувати регулярно.

Який спосіб вибрати? Вирішуєте лише ви!

Профілактика порушень сну при клімаксі

Не всі жінки із клімаксом мають проблеми зі сном. Щоб не допустити порушень сну через менопаузу, можна скористатися такими рекомендаціями:

 • дотримуйтесь гігієни сну;
 • відключайте гаджети та телефони за 2-3 години до сну;
 • налагодьте режим харчування, виключіть регулярне вживання шкідливої ​​їжі (солодке, жирне, смажене);
 • створіть кілька приємних ритуалів, які сигналізуватимуть організму про те, що незабаром час сну;
 • займайтеся помірною фізичною активністю;
 • намагайтеся спати 7-8 годин;
 • лягайте спати о 22-23 годині.

Ці прості поради допоможуть вам уникнути порушення сну при менопаузі.

Висновки

Порушення сну при клімаксі трапляється у 61% жінок. Безсонні ночі змінюють якість життя та погіршують роботу всього організму. Адже під час сну організм відновлюється, впорядковує отриману інформацію, зцілюється. Для нормалізації сну при клімаксі достатньо скористатися немедикаментозними рекомендаціями.

Якщо це не допомагає, можна використовувати медичні препарати. Негормональний рослинний засіб, наприклад, Клімадинон зменшує симптоми клімаксу та сприяє відновленню повноцінного режиму сну. Гормональні препарати, які допоможуть при безсонні на тлі клімаксу призначаються лише лікарем-гінекологом, і лише за наявності певних показань.

Щоб уникнути порушень сну через клімакс, можна застосовувати правила з гігієни сну. Це допоможе запобігти безсонню.

Повернутись до списку статей