Клімактеричний період неминучий в житті кожної жінки. Деякі проходять фазу гормональної перебудови і втрати фолікулярної активності яєчників без дискомфортних відчуттів. Однак у більшості жінок вікові зміни в роботі гіпоталамо-гіпофізарно-оваріальної системи викликають характерні ознаки клімаксу. Варіабельність їх комбінації, сила проявів і тривалість симптоматики індивідуальні і залежать від спадковості та інших численних факторів.
happy-aged-woman

Симптоми та ознаки клімаксу (клімактеричного періоду)

У перебігу клімаксу виділяють 3 періоди. Це:

Коли і як зрозуміти, що починається клімакс? Які ознаки на це вказують і чи є способи, які підтверджують початок клімаксу, якщо у жінки немає зміни самопочуття.

Нормальний вік для появи перших ознак клімаксу у жінок – 45-47 років. Якщо вони з’явилися раніше 40 років, то мова йде про ранній або передчасний клімакс, а якщо пізніше 55 років – про пізній.

Як зрозуміти, що почався клімакс: ранні симптоми

Ознаки початку клімаксу, які визначають початок пременопаузи (менопаузального переходу) – порушення менструального циклу: убогість менструальних виділень, скорочення місячних днів, збільшення терміну між менструаціями.

Разом з характерними збоями менструального циклу у 88% жінок починаються клімактеричні припливи – короткі, раптові епізоди жару в голові і верхній частині грудей, що супроводжуються почервонінням шкіри, виділенням поту, почастішанням пульсу, утрудненням дихання. Кінцю припливу притаманний короткий напад ознобу. Виникають припливи, як вдень, так і вночі. Під час сну кількість припливів більша, і вони стають причиною безсоння.

У половини жінок припливи і перераховані нижче перші симптоми клімаксу виникають ще до появи клімактеричних порушень менструального циклу. При цьому, якщо раніше звичайним вважалася тривалість періоду припливів протягом 4-5 років, то сьогодні цей час збільшився до 10 років.

Ось як починається клімакс у жінок – симптоми:

 • головний біль, кардіалгія (біль в області серця), стрибки артеріального тиску;
 • зниження статевого потягу;
 • безпричинна зміна настрою, плаксивість, дратівливість (у деяких агресивність), тривожно-депресивні стани;
 • сонливість, млявість, слабкість, зниження фізичної і розумової працездатності.

Якщо вазомоторні (нейровегетативні) і психоемоційні симптоми перед клімаксом відсутні, то підтвердити, що збій місячних викликаний його початком, а не іншим захворюванням, допоможуть аналізи гормонів. Ось які показники типові для пременопаузального переходу: естрадіол – ≤222 пг / мл, прогестерон – 0,50-0,64 нмоль/л, ФСГ – 1,7-21,5 мМО/мл, ЛГ – ≥12,7 мМО/мл.
stressed-old-business-woman

Середньочасові симптоми

Ознаки клімаксу, які з’являються після настання менопаузи, обумовлені урогенітальною дистрофією, а також атрофічними процесами в слизових і синовіальних оболонках.

Ось як проявляється клімакс через приблизно 1,5-2 роки з дня останніх місячних. До всіх перелічених вище симптомів початку клімаксу додаються:

 • генітоурінарний синдром – сухість у піхві, яка викликає дискомфорт і печіння в спокої, а також біль і кров’янисті виділення під час статевого акту, часті позиви і дискомфорт під час сечовипускання, нетримання сечі під час фізичного напруження, сміху, кашлю;
 • різке збільшення зморшкуватості, в’ялості і сухості шкірних покривів;
 • синдром сухого ока;
 • сухість в роті;
 • проблеми з волоссям і нігтями;
 • хрускіт і дискомфортні відчуття в суглобах рук і ніг.

Звертаємо увагу, що кров’янисті виділення і мазня, що виникають після того, як місячних не було протягом 12 місяців, – це не середньочасові ознаки клімаксу, а симптом, який сигналізує про патологічний процес. Потрібно йти до гінеколога.

Так як менопауза вже сталася, то показники аналізів гормонів будуть характерними для постменопаузи: естрадіол – ≤137 пг / мл, прогестерон – ≤0,39 нмоль/л, ФСГ – 25,8-134,8 мМО / мл, ЛГ – 14, 0-52,3 мМО/мл.

Пізні симптоми

Подальший перебіг ендокринно-метаболічних порушень призводить до розвитку серцево-судинних захворювань і остеопорозу, а при надмірній вазі і до цукрового діабету 2 типу. Поступово виникають когнітивні зміни. Не виключені деменція, старече слабоумство, хвороба Альцгеймера.

Перераховані пізні ознаки клімаксу розвиваються, як правило, через 5 років після припинення місячних (останньої менструації).

Як полегшити ознаки клімаксу

Дбати про збереження здоров’я і легкий перебіг клімактеричного періоду слід починати перед тим як починається клімакс у жінок – в 40-45 років. У цьому проміжку часу потрібно нормалізувати вагу і оптимізувати спосіб життя (харчування, питний баланс, заняття фітнесом, режим дня і відпочинку, відмова від шкідливих звичок).
beautiful-middle-aged-woman-relaxed
У той час, як настає клімакс, а саме в пременопаузі показано:

 • носити зручне взуття, вільний одяг і нижню білизну з натуральних тканин;
 • відмовитися від куріння;
 • ввести в раціон більше риби і продуктів, багатих на клітковину;
 • щодня гуляти на свіжому повітрі, найкраще ввечері, перед сном;
 • регулярно займатися фітнесом, йогою, медитаціями, аутотренінгом, загартуванням;
 • почати тривалий прийом вітамінно-мінерального комплексу, розробленого спеціально для клімактеричного періоду і препарату, який допомагає організму адаптуватися до дефіциту статевих гормонів, наприклад, Клімадинон;
 • при необхідності пити снодійне і седативні ліки.

При важкому ступені важкості клімактеричного синдрому потрібно буде звернутися до лікаря для індивідуального підбору препарату, що входить до переліку ліків замісної гормональної терапії. Гінеколог також порекомендує фізіотерапевтичні методики, які ефективно допомагають при симптомах, характерних для менопаузального переходу і менопаузи.

Полегшити середньочасові симптоми, що стосуються урогенітальних порушень, допоможуть препарати, що містять естріол або інші ліки з естрогенового ряду. Купірувати легкі суглобові болі допоможе гімнастика, а в складних випадках можна додати короткі курси прийому НПЗП. Підтримати волосся, нігті та шкіру допоможуть не тільки косметичний догляд, а й прийом біодобавки з аргініном. З синдромом сухого ока допоможуть впоратися спеціальні очні краплі.

Для профілактики пізнього ускладнення клімаксу – остеопорозу, потрібно завчасно починати пити комплексний препарат Ca з іншими мінералами і активним метаболітом вітаміну D. При необхідності, і після здачі спеціальних аналізів і ряду досліджень, жінці в постменопаузі ендокринолог призначить необхідні гормональні ліки, бісфосфонати, СМЕР. Відстрочити старіння мозку допоможуть тренування короткострокової пам’яті, інтелектуальні хобі, малювання, ліплення, в’язання, вишивання, настільні та комп’ютерні ігри.

Висновок

Клімакс – це не кінець життя жінки, а лише його «осіння пора». Якщо дотримуватися всіх порад і вести рекомендований спосіб життя, то перехід в “осінній період жінки” пройде з мінімальним дискомфортом, і не викличе в організмі патологічних, смертельно небезпечних або скорочуючих життя змін. Клімактеричний період можна і потрібно прожити повноцінно та щасливо.
klimadynon

Повернутись до списку статей