Зовні здається, ніби менопауза і вагітність протилежні за змістом, оскільки процес згасання дітородної функції виключає нове зачаття. Але насправді цей перехід не буває миттєвим. Він триває кілька років, протягом яких менструації трапляються у жінки все рідше. Шанси на зачаття при цьому дійсно знижуються. Однак це не означає, що менопауза і вагітність виключають один одного, оскільки передбачити терміни повної втрати фертильності неможливо.
menopausa_i_beremennost

Чи може наступити вагітність під час менопаузи

Як прийнято вважати в гінекології, властиві менопаузі зміни в організмі жінки відбуваються приблизно у віці з 45 до 55 років. Весь процес ділиться на 3 основних етапи.

  • Пременопауза – під час якої цикл втрачає регулярність. Середній вік її настання – 45-50 років. Ознаки передменструального синдрому в цей час можуть змінюватися, незалежно від того, наскільки однаковими вони були протягом усього життя. Проміжки між менструаціями збільшуються, стають нерівномірними – знову-таки, навіть якщо раніше за ним можна було «звіряти годинник», починаючи з перших місячних. Яєчники поки нормально функціонують, а загальний гормональний фон тільки почав знижуватися. Ознаками його змін, крім труднощів з циклом, можуть стати епізоди депресії, зниження статевого потягу, головні болі, припливи (напади жару ночами). Вони спостерігаються поки нечасто, виражені не надто яскраво і проходять самостійно.
  • Власне, менопауза – явище, яке у більшості спостерігається в 50-55 років. Проміжки між критичними днями на даному етапі збільшуються до кількох місяців і продовжують рости, поки цикл не припиниться повністю. Прискорюється старіння всіх систем організму, включаючи серцево-судинну та опорно-рухову (остеопенія і остеопороз запускаються саме в цей час). Припливи і депресія теж посилюються, виникає сухість піхви, тканина молочних залоз піддається деградації, заміщається сполучною.
  • Постменопауза – все подальше життя жінки з моменту закінчення останніх критичних днів. Біологічні неприємності попереднього етапу на цьому зникають, поступаючись місцем однаковому з чоловіками (включаючи швидкість розвитку атеросклерозу) старіння.

Менопауза та вагітність, включаючи всі особливості їх перебігу, залежать не тільки від гормонального фону. На них також впливають спадкова схильність і перенесені захворювання. При деяких подібних сценаріях безпліддя настає незворотнім, але воно може бути й тимчасовим.

Наприклад, запаси яйцеклітин в яєчниках жінки обмежені тією їх кількістю, яка сформувалася до моменту першої менструації, і в подальшому вони не поповнюються. Даний параметр закладається на рівні генів, і при несприятливому сімейному анамнезі вони можуть передчасно виснажитися самі собою. Таке безпліддя вже неможливо усунути.

Інший подібний сценарій – клімакс, який настає після видалення (наприклад, через злоякісне новоутворення) або загибелі яєчників. Подібне може статися в будь-якому віці, і відновити фертильність тут теж неможливо.

А ось тимчасово менструації здатні припинитися через різке, сильне схуднення або прийом ряду ліків, особливо гормональних. За їх скасуванням або поверненням до норми ваги відновлюється і цикл з фертильністю.

Існують і хірургічні втручання, спрямовані на тимчасове підвищення здатності до зачаття – як резекція яєчників при полікістозі, який йому заважає. З одного боку, в ході цієї процедури частину їх тканин видаляють, щоб ті, які залишилися дозрівали інтенсивніше та успішніше. З іншого ж, резекція підвищує шанси на вагітність, але і менопауза теж наближається за рахунок втрати значної кількості яйцеклітин.

Стреси, недоїдання (у випадку з жінками – зазвичай через дієти), куріння, цукровий діабет, ожиріння також можуть порушити нормальний фон і викликати передчасну деградацію системи відтворення. Проте, при ранньому клімаксі ймовірність завагітніти залишається вищою, ніж при пізньому.

Раннім називається клімакс, що наступив в 35-38 років. Але номінальна активність репродуктивної системи зберігається довго. Сама природа відводить на її поступове згасання 7-10 років, і це – тільки в середньому. Тому будь-який статевий акт, який стався у вдалий в біологічному плані момент, може призвести до зачаття і в віці «за» 50.

Аж до середини ХХ ст. менопауза і вагітність вважалися мало сумісними явищами. Але сучасні методики екстракорпорального запліднення і гормонального стимулювання, яким воно супроводжується, усувають це природне обмеження. З їх допомогою успішно завагітніти та виносити дитину можна навіть після закінчення клімаксу – це залежить від загального стану здоров’я майбутньої матері. Наприклад, найстарішою породіллею в світі на даний момент офіційно визнана індіанка Далджіндер Каур. Її перша дитина була зачата методом ЕКЗ і з’явився на світ у квітні 2016 року, коли її матері було 70 (за іншими джерелами – 72) років.

Імовірність вагітності після настання менопаузи

По термінах, менопауза і вагітність наступають індивідуально. Але гінекологи впевнені, що шанси на зачаття після початку клімактеричних змін вище у жінок, які вже успішно народили. Не слід списувати з рахунків і спадковість – чи були випадки безпліддя або раннього клімаксу в родині потенційної матері.

В цілому, ймовірність вагітності при менопаузі в перші 2-3 роки від її початку знижується незначно. Наука оцінює її подальше падіння приблизно в 10-20% за рік. Але насправді вона може зменшуватися і набагато швидше за рахунок старіння окремих органів статевої системи, вікового ущільнення оболонки яйцеклітин і ін.

Крім того, в старіючому організмі накопичуються помилки в ДНК клітин, підвищений і ризик колапсу серцево-судинної системи. Всі ці фактори теж роблять пізніше зачаття і, особливо, народження здорового малюка менш імовірним.

Як розпізнати вагітність під час менопаузи

Ознаки події зачаття в клімактеричному віці мають свої відмінності. На піку репродуктивної активності головним приводом насторожитися для жінки стає затримка менструації. Але вагітність при менопаузі робить цю «прикмету» ненадійною, оскільки цикл у жінки може давати збої сам по собі. Трохи більшу достовірність дають набухання молочних залоз і виділення молозива із сосків. Але й вони спостерігаються вже на порівняно пізніх термінах (від 5 міс.). Крім того, вони не завжди є або виражені досить яскраво.

Тому одним з найбільш надійних засобів визначення вагітності при менопаузі залишається експрес-тест. Він фіксує наявність в сечі фетопротеїнів – особливих гормоноподібних речовин, стимуляторів росту плода. Такі виробляються в організмі тільки вагітних жінок і представників обох статей, хворих на рак. Вони абсолютно необхідні для прискореного розвитку зародка. Тому на експрес-тести можна покластися в будь-якому віці, навіть незважаючи на наявність у них певного відсотка похибок. Особливо якщо жінка живе регулярним статевим життям без контрацептивів.

Повернутись до списку статей