meditatsiya_pri_klimakse
Менопауза – особливий час, коли жіночий організм звикає до того, що яєчники виробляють менше естрогену. У 70% жінок під час клімаксу різко погіршується самопочуття, порушується психоемоційний фон, розвивається невроз, астенія, іпохондрія, клімактерична депресія. Заняття техніками релаксації і управління стресом: медитацією, аутотренінгом, дихальною гімнастикою – допоможуть легше пережити цей неминучий в житті кожної жінки період.

Користь медитацій в період менопаузи – правда чи міф?

Те, що регулярні заняття медитацією – внутрішнім самоспогляданням на тлі відсутності думок, допомагає жінкам навчитися повернути душевну рівновагу і легше пережити клімакс було відомо давно. Але зовсім недавно цим фактам було дано офіційне медичне підтвердження.

У дослідженні, проведеному в одному з найвідоміших некомерційних дослідницьких центрів світу – Клініці Майо (Міннесота, США), брало участь 2 000 жінок. До початку випробування всі вони перебували в пре- або в активній фазі менопаузи, мали характерні для неї метаболічні та нейровегетативні порушення, психоемоційні розлади. Крім цього, щоб взяти участь в цьому дослідженні, всі учасниці пройшли додатковий відбір на предмет відсутності позитивних реакцій на медикаментозне плацебо.

В результаті 5-річного експерименту було доведено, що щоденна 15-20 хвилинна медитація здатна практично повністю зняти тривожність і прибрати інші психоемоційні розлади, властиві клімактеричному синдрому. Також було підтверджено твердження інструкторів йоги, що чим раніше жінка почне регулярно медитувати, тим швидше у неї минуть і потім не виникнуть знову стани, схожі з істеричною психопатією – перепади настрою, спустошеність, безсилля, втрата інтересу до навколишнього світу, плаксивість, дратівливість.

Рекомендації до практичних занять

ymeroyvoreniye
Наводимо перелік порад, які стануть в нагоді початківцям практикувати медитацію:

  1. Перед заняттям обов’язково:
    • провітріть приміщення;
    • одягніть комфортний одяг, зніміть взуття;
    • вимкніть телефон;
    • попросіть близьких зберігати тишу;
    • прополощіть рот, випийте 150-200 мл води кімнатної температури.
  2. Медитуйте під спокійний, який подобається вам музичний супровід (є спеціальні збірники), а ще краще – під аудіозапис звуків природи.
  3. Практикуйте медитацію в зручній позі, схрестивши ноги. Сидіти можна не в позі лотоса, а в кріслі, на дивані або стільці. Прикрийте очі, розслабте м’язи обличчя і тіла, тримайте кінчик язика притиснутим до верхнього неба, «відключіть слух». Постарайтеся ні про що не думати, «дивлячись всередину себе».
  4. Дихайте глибоко, повільно і ритмічно.
  5. Спостерігайте за виникаючими відчуттями.
  6. Не хвилюйтеся через те, що досить тривалий час потрапити в стан «без думок» не вийде.
  7. Після того як специфічний ритм і глибина дихання стануть автоматичними, і буде досягнуто стан недумання, починайте медитативне спостереження за частинами тіла. Починайте зі стоп, поступово скануючи себе знизу-вгору, до голови.

Приступайте до практики своїх медитацій з малого – з 3 хвилин. Не поспішайте збільшувати тривалість. Додавайте по 1 хвилині, не частіше 1 разу на 5 днів. Час занять вибирайте на свій розсуд. Деяким підходить ранок, комусь краще медитувати ввечері.

Висновки

На жаль, але з сильним гормональним дисбалансом без консультації лікаря не впоратися. Боротися з метаболічними порушеннями допоможуть внесення коректив в систему харчування, вітамінотерапія, нормалізація добового питного балансу, оптимізація режиму «робота – відпочинок», щотижневі заняття фітнесом, тренування в басейні або уроки лікувальною фізкультури.

Ну а для того, щоб подолати психосоматичні порушення, властиві клімаксу, в тому числі й такі сенестопатії як: свербіж, поколювання, незрозумілий дискомфорт в різних частинах тіла – досить приймати седативні і фітопрепарати, займатися медитацією, аутотренінгом і дихальною гімнастикою. При цьому починати і психотренінги, і профілактичний прийом фітопрепарату потрібно в фазі пременопаузи.

Повернутись до списку статей