Клімакс часто ототожнюють із поняттям менопаузи. Безперечно, вони тісно пов’язані між собою, але синонімами є лише частково. Клімакс – це весь тривалий період у житті жінки, пов’язаний із поступовим згасанням репродуктивної функції. Він включає всі етапи від перших незначних змін в організмі до зупинки менструації. Менопауза – один із етапів клімактеричного періоду, найтриваліший. Саме тому у повсякденному житті ці поняття часто плутають та використовують як синоніми.
klimaks_ili_menopausa

Кліматичний період у жінки

Клімактеричний період – протяжний у часі. Він починається після 40 років – саме тоді з’являються перші симптоми згасання репродуктивної функції. Єдиного стандарту для початку клімаксу не існує – нормою вважається період із 45 років і аж до 54 років. Можливий і ранній клімакс – якщо з ознаками менопаузи доводиться стикатися до 40 років. Назвати точну дату настання всіх етапів неможливо – кожен організм індивідуальний.

Незалежно від віку, клімактеричний період проходить кілька стадій – пременопауза, перименопауза, менопауза, постменопауза.

Пременопауза

Пременопауза – це перші дзвіночки змін, що наближаються. Вони ще не помітні зовні, але в організмі вже почалася велика гормональна перебудова. На цьому етапі місячні втрачають регулярність, симптоми ПМС стають інтенсивнішими, підвищується чутливість молочних залоз.

І наче зовні не відбувається нічого особливого, але саме в цей час краще частіше навідуватися до гінеколога і мамолога. Якщо ж додаються вегетосудинні прояви, бажано пройти повне обстеження. Зазвичай цей етап починається до 45 років і продовжується до першої серйозної паузи в менструальному циклі.

У середньому лише 5-10% жінок не відзначають жодних змін у самопочутті під час пременопаузи і навіть не можуть виділити її у певний життєвий етап. В інших випадках самопочуття змінюється, і часто – не на краще.

Перименопауза

Перименопауза починається з появи перших симптомів клімаксу і триває до 2 років після останньої менструації. Це досить тривалий етап гормональних коливань – рівень естрогенів постійно змінюється, відповідно спостерігається нерегулярність циклу. І незважаючи на те, що яєчники досі працюють, фертильність практично відсутня.

Менопауза

Про настання менопаузи говорять не раніше, ніж через рік після повного припинення менструації. Однозначного віку, у якому вона настає, немає. Все залежить від особливостей організму. На етапі менопаузи рівень гормону естрогену значно знижується – функція яєчників практично відключається, менструація не відновлюється, а настання вагітності – неможливе.

Постменопауза

Постменопауза характеризується не лише відсутністю менструації, а й значними змінами у внутрішніх системах і органах. З особливою увагою потрібно ставитися до будь-яких коливань самопочуття, адже навіть після припинення менструації досить довго спостерігаються значні перебудови гормонального фону.

У період менопаузи жінку підстерігають численні небезпеки:

  • остеопороз, пов’язаний із різким зменшенням кількості кальцію в організмі;
  • атрофія слизових оболонок та м’язової тканини;
  • метаболічний синдром, який характеризується значним збільшенням у вазі і навіть ожирінням.

У цей час загострюються і старі хронічні захворювання. Ось чому візити до терапевта мають стати регулярними, як і обстеження в ендокринолога, гінеколога та мамолога. Регулярні огляди допомагають вчасно діагностувати проблеми, усунути їх і тим самим не знижувати і навіть підвищувати якість життя.

Висновки

Клімакс або процес гормональної перебудови в організмі жінки – дуже тривалий. Він починається раптово і закінчується так само. Чотири етапи – пременопауза, перименопауза, менопауза та постменопауза плавно змінюють одна одну, приносячи в життя жінки нові стани та відчуття.

Клімакс – явище та поняття набагато ширше, ніж менопауза. Незважаючи на те, що багато жінок побоюються його настання, боятися менопаузи не варто. Досить уважно прислухатися до свого організму, відзначати будь-які неприємні відчуття та м’яко коригувати їх, виходячи з поточної ситуації. Увага до власного здоров’я, активний спосіб життя, оптимістичний настрій допомагають зберегти якість життя та залишатися бадьорою ще багато років.

Повернутись до списку статей