Менструація – це природний показник жіночого здоров’я і фертильності. Її регулярність і рясність вказують на те, що гормональна система працює як годинник. Однак деякі жінки напередодні менопаузи помічають, що якість менструації змінюється. Давайте розберемося, як пов’язані клімакс і нерегулярні місячні; чи можуть виділення змінюватися за інтенсивністю і кількістю. І найголовніше, що є нормою, а що патологією.
menstruatsiya_pri_klimakse_2

Чи можуть бути місячні під час клімаксу

Клімакс – це фізіологічний процес закінчення місячних, який починається в 45-50 років. Кількість яйцеклітин знижується і сходить нанівець, а яєчники не сприймають гонадотропні гормони гіпофіза. У відповідь організм зменшує синтез естрогену і прогестерону. Гормональний баланс змінюється.

На тлі зниженої секреції гормонів, що відповідають за менструацію, збільшується кількість ФСГ і ЛГ. В результаті якість місячних змінюється: вони стають нерегулярними, мізерними або рясними. Відзначається закономірність: у жінок з рясними виділеннями спостерігаються незначні місячні, і навпаки.

Клімакс завжди настає поступово. Тому гінекологи розділили процес зниження репродуктивної функції на кілька етапів:

 • передклімактеричний – починається за 1-3 роки до менопаузи, саме в цей період змінюється якість менструації;
 • власне клімакс – етап діагностується на тлі відсутності місячних строком 1 рік і більше;
 • постклімактеричний – настає в старості, після клімаксу.

Чи можуть бути місячні під час або після клімаксу? Виходячи з визначення “клімакс” можна зробити висновки, що менструація можлива в передклімактеричному періоді. Якщо пацієнтці діагностували клімакс, і у неї почалися місячні, необхідно звернутися до фахівця.

Особливості менструації при клімаксі

З настанням пременопаузи жіночий цикл поступово змінюється. Трансформація може бути тривалою (від 4 до 10 років) або швидкою (3-6 місяців). Цей показник залежить від особливостей гормональної системи жінки і є індивідуальними.

У передклімактеричному періоді місячні:

 • скорочуються;
 • стають рясними;
 • наступають через менші або більші проміжки часу.

Характер змін залежить від особливостей організму. Тому кожна ситуація може розглядатися в рамках норми та патології.

Скільки днів можуть йти місячні при клімаксі

Тривалість менструації може скорочуватися до 2-4 днів або збільшитися до 7-10. В останньому випадку виділення повинні бути мізерними. Якщо затяжні місячні супроводжуються рясними виділеннями, краще звернутися до фахівця, щоб виключити маткову кровотечу.

Через перебудову гормонів деякі представниці прекрасної статі відзначають появу менструації 2 рази в місяць. Це теж може бути нормою, яка виникає через нестачу гормону прогестерону.

Коли і як закінчується менструація при клімаксі

Передменопаузальний період може тривати роками. Спочатку місячні стають більш рясними (не у всіх), але з часом виділення бідніють, а жіночий цикл продовжується і поступово зникає. Останню менструацію при клімаксі визначити вкрай складно. Як правило, фахівці орієнтуються на відсутність виділень в період більше 1 року.

Однак бувають ситуації, коли місячні з’являються після року або двох років клімаксу. Дуже важливо вчасно відвідати гінеколога, щоб встановити справжню причину затримки.

Як відрізнити місячні від кровотечі

Жінку повинні насторожити рясні виділення червоного кольору:

 • тривають 4-5 днів при менструальному циклі 2 рази в місяць;
 • тривають 7-10 днів, рясні.

При маткових кровотечах складається відчуття, що місячні не закінчуються при наступаючому клімаксі.

Маткові кровотечі можуть виникати через:

 • міоми матки;
 • поліпи;
 • СПКЯ;
 • вагітність;
 • проблеми зі щитоподібною залозою;
 • прийом оральних контрацептивів і інше.

Встановити остаточний діагноз зможе тільки фахівець.

Що робити якщо місячні при клімаксі не закінчуються

В першу чергу потрібно звернутися до лікаря, щоб виключити маткові кровотечі. Самолікування при тривалій менструації, що почалася в період передбачуваного клімаксу, може бути небезпечним для здоров’я.

Гінеколог зможе встановити причину тривалих виділень і підбере потрібну терапію.

Якщо ви спостерігаєте рясні виділення, через які прокладку Normal доводиться змінювати кожні годину-півтори; якщо виділення супроводжуються почуттям слабкості, блідості шкірних покривів, поганим самопочуттям – негайно зверніться до швидкої допомоги!

Висновки

Клімакс – це фізіологічний процес в жіночому організмі, який супроводжується деякими змінами в циклі. Місячні можуть ставати занадто рясними або мізерними, а згодом зникають повністю. Занадто рясні місячні потрібно відрізняти від маткових кровотеч. При підозрі на маткові кровотечі важливо не гріти низ живота, можна покласти холодну пляшку води, обгорнуту в рушник. Через 15 хвилин прибрати, і через 10 ще повторити.
У разі появи рясних місячних при клімаксі важливо звернутися до гінеколога. Фахівець допоможе розібратися в проблемі та призначить лікування.

Повернутись до списку статей