name

Зміст:

Жіночий організм залежить від жіночих статевих гормонів естрогенів, прогестерону та інших. Вони відповідають за роботу статевої системи, регулярність менструації, дозрівання яйцеклітини, овуляцію і т. д. З настанням клімаксу рівень статевих гормонів поступово знижується. Через це все змінюється.

Жінки можуть мати справу з неприємними симптомами. Деяким представницям прекрасної статі може знадобитися консультація лікаря-гінеколога. Існують різні способи для зменшення дискомфорту: гормональні та негормональні. Ми детально розберемо гормональну терапію та відповімо на запитання: гормони при клімаксі – необхідність чи ні?

Зміна гормонального фону при клімаксі

Клімакс – це фізіологічний процес, який характеризується згасанням репродуктивної функції. Розвивається з моменту, коли запасу яйцеклітин стає критично мало. Цей показник індивідуальний, тому в когось менопауза починається 45-50, в інших пізніше.

При цьому поступово починає знижуватися синтез статевих гормонів естрогенів та прогестерону. Це повільний процес, який ділять на три етапи.

 • Передменопаузальний період. Знижується синтез жіночих статевих гормонів. Менструація стає нерегулярною. З’являються затримки чи навпаки, місячні приходять раніше. Також деякі жінки скаржаться на появу припливів жару та безсоння. Поступово розрив між менструаціями зростає. Через 2-10 років настає наступний період.
 • Власне клімакс чи менопауза. У цей час синтез гормонів значно знижується. Менструація припиняється. Можуть виникнути такі симптоми: сухість піхви, припливи, безсоння, психоемоційна лабільність, нетримання. Зморшки стають глибокими, а нігті ламкішими. Може знижуватися якість пам’яті. Цей етап триває близько року з припинення менструації.
 • Постменопауза. У цей час функція яєчників припиняється остаточно. Можуть спостерігатися всі симптоми клімаксу, але вони часто проходять набагато легше. Також жінки можуть стикатися з остеопорозом, гіпертонією, атеросклерозом.

Клімакс неможливо відстрочити. Як не можна його і вилікувати. Але вчасно звернувшись до лікаря, можна усунути неприємні симптоми і прожити цей період максимально комфортно.

На які гормони потрібно здати аналіз при клімаксі

medical-stuff-in-the-laborator
Чимало жінок цікавляться: які гормони здати при клімаксі і чи потрібно їх здавати? Гінеколог справді може направити пацієнтку здати кров, щоб перевірити рівень гормонів та визначити стадію процесу.

Звертатися до лікаря слід, коли:

 • менструація відсутня понад 3 місяці;
 • є симптоми припливів та пітливості;
 • різко збільшується вага;
 • погіршився стан шкіри, нігтів, волосся;
 • виникла сухість піхви;
 • зменшилось лібідо.

Найчастіше ці симптоми вказують на клімакс. Однак буває так, що інше захворювання чи гормональний збій приймаються за ранній клімакс. У такому разі лікування відрізнятиметься.

Лікар може призначити аналіз ФСГ. Рівень цього гормону зростає з початком клімаксу. Тест допоможе визначити, чи є симптоми провісниками менопаузи.

Також можуть призначатися такі аналізи на гормони:

 • ЛГ;
 • ТТГ;
 • пролактин;
 • естрадіол;
 • кальцитонін.

Перевіряються як жіночі статеві гормони, а й гормони щитовидної залози. Це необхідно, щоб повноцінно проаналізувати стан організму та призначити оптимальну терапію.

Чи означає це, що як лікування симптомів клімаксу фахівець запропонує гормональну терапію? Чи існують пігулки від клімаксу без гормонів? Давайте дізнаємось.

Є кілька способів терапії неприємних симптомів:

 • Негормональна рослинна терапія. Підходить практично всім жінкам, може застосовуватися тривалими курсами без шкоди здоров’ю, діє м’яко і поступово.
 • Гормональна терапія. Призначається у ситуаціях, коли користь з інших методів незначна. При гормональній терапії обов’язково здаються аналізи, вивчаються всі можливі ризики (гормональні препарати мають побічні ефекти). Тому така терапія підходить не всім жінкам.

Чи варто приймати гормональні препарати: плюси та мінуси

Гормональна замісна терапія мала широку популярність у жінок. Однак з розвитком фармакологічних розробок багато представниць прекрасної статі вибирають негормональні препарати, які допомагають впоратися з симптомами клімаксу.

До плюсів гормональної терапії можна віднести:

 • швидкий лікувальний ефект;
 • прийом таблеток, що робить його непомітним для оточуючих.

До мінусів гормональних препаратів можна віднести:

 • Можливі побічні ефекти (деяким пацієнтам з хронічними захворюваннями протипоказана гормональна терапія, оскільки наслідки прийому препаратів можуть збільшити поточне захворювання).
 • Психологічний момент. Деякі пацієнтки не хочуть приймати гормони, віддаючи перевагу іншим дієвим способам лікування симптомів клімаксу.

Чи варто приймати гормональну терапію? Залежить від інтенсивності симптомів клімаксу та стану організму пацієнтки. Найчастіше можна обійтися без гормональної підтримки організму.

Лікування клімаксу без гормонів

Дізнаючись, що гормональна терапія не є панацеєю, жінки цікавляться: чим можна замінити гормони? Лікування симптомів клімаксу без гормонів можливе. Для цього призначаються негормональні рослинні лікарські засоби, наприклад, Клімадинон.

Особливість препаратів у тому, що у його складі немає гормонів. Біологічні активні речовини, які допомагають жіночому організму перебудуватися в період менопаузального переходу, входять до складу екстракту кореневища циміцифуги, що вирощується на спеціальних плантаціях.

Чому варто звернути увагу на негормональну терапію:

 • підходить практично всім жінкам;
 • не має побічних ефектів;
 • діє м’яко та поступово;
 • можна приймати курсом без шкоди здоров’ю;
 • підходить жінкам із хронічними захворюваннями.

Біологічно активні речовини допомагають знизити інтенсивність припливів, покращити якість сну, відновити психоемоційний стан. Негормональні рослинні лікарські засоби допомагають пройти всі етапи клімаксу з комфортом.

Висновки

Клімакс – нормальний фізіологічний стан організму. При цьому поступово знижується рівень жіночих статевих гормонів, що призводить до виникнення неприємних симптомів. Раніше популярністю користувалася гормональна терапія, але з розвитком фармакології багато жінок обирають негормональні рослинні препарати. Вони м’яко впливають на організм, допомагають позбутися неприємних симптомів та покращують якість життя жінки.

Повернутись до списку статей