Клімакс – явище неминуче, для багатьох жінок – страшне. Хтось проходить цей етап легко і безболісно, ​​а для кого-то менопауза стає серйозним випробуванням у вигляді фізичного і емоційного дискомфорту. Частим компаньйоном при клімаксі є депресія, пов’язана і з гормональним дисбалансом, і з власними відчуттями в цей період.
depressiya_pri_klimakse
Що робити, якщо депресія при клімаксі порушує звичний ритм життя в родині? Це питання хвилює і жінок, і їх оточення.

Симптоми депресії при клімаксі

Депресивний стан часто вимагає втручання фахівця і нерідко – медикаментозної корекції. Не всі емоційні розлади є депресією, тому важливо знати, на що звернути увагу і коли саме бити тривогу.

Виділяють чотири види депресії у жінки при клімаксі. Вони розрізняються ступенем вираженості, характером протікання, набором ознак:

 • Ендогенна супроводжується почуттям смутку, байдужості до подій, відсутністю райдужних перспектив та віри у майбутні приємні зміни. Подібний стан часто супроводжується безсонням, зниженням апетиту, частим проявом негативних емоцій.
 • Інволюційна пов’язана з серйозними побоюваннями за своє здоров’я. Жінка постійно шукає – і знаходить! – симптоми серйозних захворювань, тривожиться про своє майбутнє, боїться старості. Сила самонавіювання настільки велика, що нерідко з’являються болючі відчуття в різних частинах тіла.
 • Психогенная характеризується частою зміною настрою: спроби зберегти молодість будь-яку ціну змінюються відчуттям повної байдужості до себе, бажання бути значимою для інших чергується з почуттям власної нікчемності та меншовартості. Часто жінку гризуть сумніви про правильність обраного життєвого шляху, долає почуття провини за свої реальні – або уявні! – невдачі, що провокує поганий апетит, тривожність, безсоння, різке зниження маси тіла.
 • Клімактерична – пов’язана з частими перепадами настрою, переважанням похмурого настрою, плаксивістю, схильністю до меланхолійних проявів, різкими стрибками настрою від смутку до агресії. Безсоння і зниження апетиту також можливі.

Якщо такий стан спостерігається більше двох тижнів – це серйозний привід поговорити з фахівцем. Довга депресія може бути небезпечною, а життя в постійному пригніченому стані з масою неприємних фізичних симптомів без відповідного лікування стає нестерпним.

Причини появи депресії при клімаксі

Прояви депресії при клімаксі обумовлені й змінами в фізіології, і зовнішніми факторами. А при відсутності підтримки близького оточення симптоми посилюються. Факторами, що провокують виникнення депресії при клімаксі, є:

 • Гормональна перебудова. Знижується вироблення естрогену, різко падає вироблення серотоніну, відповідального за гарний настрій і відчуття щастя. У підсумку виявляються різкі коливання настрою, смуток і відчуття безвиході.
 • Зміни в зовнішності і відчуття наближення старості. Зайва вага, зморшки, в’яла шкіра часто стають джерелом поганого настрою і відчуття безповоротно минулої краси і молодості.
 • Неприємні симптоми клімаксу, а саме припливи, пітливість, часті позиви в туалет приносять відчуття дискомфорту, сильно ускладнюють життя і погіршують настрій.
 • Зниження соціальної активності та працездатності вселяють почуття власної непотрібності.
 • Знижується статевий потяг, а сексуальний контакт часто стає болючим через сухість слизових поверхонь. Це також псує настрій і посилює відчуття власної нікчемності, старості.

Причин для поганого настрою і депресії при клімаксі досить – головне, не зациклюватися на негативних відчуттях і не соромитися попросити допомоги у близьких людей або лікаря.

Діагностика та лікування депресії при клімаксі

Наявність однієї або декількох ознак депресії довше двох тижнів – привід проконсультуватися з лікарем, який поставить діагноз «депресія» або спростує його. На першому етапі потрібно звернутися до терапевта – він призначить необхідні аналізи, а також дасть направлення до вузьких спеціалістів:

 • Ендокринолог досліджує гормональний фон, перевірить роботу щитовидної залози, можливо – призначить коригуючий лікування гормонами. Не всім воно підходить, тому погоджуватися на ЗГТ чи ні – залежить від пацієнтки.
 • Кардіолог виключить або підтвердить зміни в серцево-судинній системі і допоможе вчасно запобігти серйозним патологіям.
 • Невропатолог досліджує стан нервової системи, допоможе виявити та усунути причини різких перепадів настрою, нервову збудливість, плаксивість, може призначити седативні засоби для корекції емоційних порушень.

Якщо обстеження не показало наявність захворювань, можна ліквідувати депресію як ознаку менопаузи. Сучасні препарати на рослинній основі допомагають позбутися симптомів клімаксу і нормалізувати емоційну сферу.

Як запобігти депресії при клімаксі

Від клімаксу не втекти, він неминучий. Але від багатьох симптомів, в тому числі і від депресії, можна себе вберегти, якщо заздалегідь потурбуватися про своє здоров’я.

Щоб не доводити в подальшому до лікування «серйозними» препаратами, можна почати з корисних і приємних процедур, не чекаючи настання клімаксу:

 • Записатися на курс масажу, проходити його періодично.
 • Піклуватися про свою зовнішність, регулярно відвідувати косметолога, перукаря.
 • Знайти час для помірних фізичних навантажень. Вони підтягнуть контури тіла і посприяють виробленню серотоніну, якого так не вистачає в період клімаксу.
 • Продовжувати спілкуватися з людьми, не замикатися в собі.
 • Налагодити заздалегідь прийом негормональних препаратів на рослинній основі з доведеною ефективністю, які усувають симптоми клімаксу або зроблять їх менш помітними.

Важливо розуміти, що депресія при клімаксі не є нормою, і її не слід переживати наодинці. Якщо самостійно зробити кроки назустріч власному спокою важко, можна звернутися за допомогою до близьких людей. При правильному підході до лікування від депресії при клімаксі не залишиться й сліду, і життя знову заграє яскравими фарбами.

Повернутись до списку статей