Рецидивуючий кілька разів на місяць атрофічний цистит при клімаксі відноситься до класичних ускладнень, які розвиваються протягом 5-10 років після настання менопаузи. Урогенітальні розлади відчувають більше 50% жінок після 55 років. На жаль, але проблеми з уретрою і сечовим міхуром приблизно у 10% починаються в пременопаузі, а у 20% – в період власне менопаузи.
hand-woman-holding-her-crotch

Особливості циститу при клімаксі

Цистит при менопаузі, а також перед і після неї, відрізняється тим, що його ігнорування закінчується не просто хронічною формою захворювання, а призводить до наступних неминучих ускладнень:

 • втрата еластичності, дистрофія і атрофія всіх структур стінок сечового міхура, зменшення його розмірів, можливий розрив;
 • ослаблення сфінктера сечового міхура, аж до повної атрофії;
 • запалення органів, прилеглих до сечового міхура, утворення спайок в матці;
 • пієлонефрит, нефрит, ниркова недостатність, через висхідні урологічні інфекції.

Якщо не проводити своєчасне і кваліфіковане лікування циститу при клімаксі, а займатися симптоматичним самолікуванням, то в результаті жінку очікує постійне носіння підгузників, стреси та депресія. У 10% жінок в періоді постменопаузи така низька якість життя викликає серйозні, а у деяких навіть незворотні психічні розлади.

Симптоми та прояви циститу при клімаксі

З 2013 року запропонували використовувати в клінічній практиці новий термін genitourinary syndrome of menopause (генітоурінарний синдром в менопаузі)

Цистит у жінок при клімаксі супроводжують такі симптоми, ознаки та прояви:

 1. Біль в уретрі і внизу живота над лобковою кісткою в момент сечовипускання, який посилюється до кінця спорожнення. Після закінчення акту залишається відчуття, що сеча в міхурі ще залишилася.
 2. На тлі численних, дуже частих позивів до сечовипускання, кількість актів спорожнення збільшується і перевищує 7 разів на добу. При цьому обсяг сечовипускання помітно зменшується, а кількість актів, що переривають нічний сон, перевищує 35%.
 3. Зміна кольору і запаху сечі. Вона стає більш темною, каламутною, і іноді можна побачити вкраплення крові або гною. Пахне сеча при циститі різко і смердюче.
 4. Загальна слабкість. Підвищення температури тіла до субфебрильних значень – 37,0-37,7 ℃. Приступоподібний, хвилеподібний або постійний біль внизу живота.
 5. Дифузне склерофіброзне потовщення стінок сечового міхура, особливо в нижній третині. Поліпоподібні розростання навколо і на шийці сечового міхура.
 6. Цистит при клімаксі зазвичай супроводжується запаленням слизових піхви – кольпітом/вагінітом і запаленням сечівника – уретрит. Також відбувається вульвовагінальна атрофія, для якої притаманні печіння, свербіж і сухість піхви, опущення вагінальних стінок, біль під час статевого акту і кров’янисті виділення після нього, зниження лібідо.
 7. Епізоди стресового, ургентного або змішаного нетримання сечі.

Рецидиви циститу при клімаксі тривають до 7 днів. Більш тривале збереження симптомів свідчить про перехід патології в хронічну форму.

Для полегшення діагностики при появі ознак циститу при клімаксі жінці, перед першим походом до уролога або гінеколога слід протягом мінімум 3, а краще 5-7 днів вести записи, фіксуючи:

 • час кожного, в тому числі й нічного сечовипускання, його обсяг, колір і запах сечі, наявність вкраплень, відчуття до, під час і після спорожнення;
 • кожен позив до сечовипускання і силу його прояву, підтікання сечі при позиві;
 • епізоди мимовільного нетримання сечі при напрузі, сміху, чханні;
 • необхідність носіння урологічних прокладок або памперсів;
 • кількість споживаної рідини із зазначенням назви, обсягу і часу прийому;
 • назва та час прийому сечогінного засобу.

При веденні такого щоденника, щоранку потрібно підводити підсумок попередньої доби, підраховуючи загальний об’єм сечі за 24 години – від першого сечовипускання після пробудження до останнього спорожнення під час нічного сну.

Причини розвитку менопаузального циститу

Головна причина розвитку циститу при клімаксі – дефіцит естрогенів, який викликаний віковим функціональним згасанням яєчників.

Серед інших тригерів менопаузального запалення сечового міхура виділимо:

 • погіршення кровообігу і гіпоксія сечостатевих органів;
 • зниження чутливості рецепторів ацетилхоліну та зменшення кількості адренорецепторів;
 • демієлінізація нервових закінчень сечового міхура, стаз та ішемія його сфінктера;
 • порушення координації скорочень 3 шарів, що утворюють м’язову оболонку сечового міхура;
 • падіння антибактеріального потенціалу слизових сечовивідної системи.

До факторів, які підвищують ймовірність утворення циститу при клімаксі також відносять патогенний вплив таких мікробних агентів як: кишкова паличка, стафілокок, стрептокок, ентерокок, кандида, синьогнійна паличка, протей.
caucasian-woman-having-painful-period

Лікування циститу при клімаксі

Старанне виконання жінкою всіх призначень лікаря є запорукою успішної терапії діагнозу Цистит при клімаксі. Як лікувати і чим – буде визначено після диференціювання діагнозу. Можливі варіанти циститу при клімаксі:

 • ускладнений бактеріальними атаками;
 • некротичний;
 • після хірургічної менопаузи.

Крім цього на вибір комплексу ліків позначається й те, в якій фазі знаходиться менопаузальний цистит: в першій – катаральне запалення, у другій – інтерстиціальне запалення або в третій, останній – сечоміхурові атрофії. На жаль, але в 7% випадків, через пізнє звернення до лікаря або вроджені анатомічні особливості розміщення сечівника, консервативне лікування циститу при клімаксі не дає належного ефекту, і жінкам пропонується операція.

Діагностика

Щоб лікар міг вибрати правильну тактику лікування циститу при клімаксі, жінка має зробити:

 • аналізи крові – загальний розгорнутий, статева гормональна панель;
 • аналізи сечі – загальний, по Нечипоренко, біохімія;
 • урофлоуметрію;
 • УЗД органів малого тазу, нирок і сечоводів, молочних залоз;
 • кольпоскопію, цистоскопію;
 • онкоцитологію (можливо).

Гінеколог або уролог також призначить консультацію у мамолога та ендокринолога.

Що можна зробити самостійно

У мене цистит при клімаксі, що робити? Перерахуємо заходи і додаткові методи лікування запалення сечового міхура в літньому віці, які можна зробити самостійно:

 1. Один раз в день, краще вранці, приймати 1 таблетку препарату Везікар або Дріптан Спазмекс. Вони рекомендовані для самостійного прийому на стадії диференціації діагнозу в якості «швидкої допомоги» при частих позивах до сечовипускання, і є «рятівним колом» для працюючих жінок, які не можуть часто відлучатися в туалет.
 2. Препарати, що містять природні фітоестрогени, які допомагають організму адаптуватися до рівня естрогенів, який знижується. При менопаузальному циститі добре зарекомендували себе німецькі рослинні краплі і таблетки Клімадинон. Екстракт циміцифуги, який в них міститься знижує силу клімактеричних симптомів і гальмує запальні процеси в сечостатевій системі, а олія м’яти сприятливо впливає на нервову систему, заспокоює і розслабляє.
 3. Безрецептурні седативні та снодійні препарати.
 4. Полівітамінні комплекси, біодобавки з рослинними антисептиками.
 5. ЛФК при циститі – вправи для тренування і зміцнення м’язів тазового дна.

Після уточнення діагнозу, на додаток до вибраного комплексу медикаментозного лікування, а також засобів і методів, перерахованих вище, лікар може рекомендувати показані при циститі при клімаксі фізіопроцедури, рефлексотерапію, гіпноз, санітарно-курортне, в тому числі й грязелікування.

Висновок

На закінчення хочемо уточнити, що лікування циститу при клімаксі – тривалий процес. Відмова від призначень лікаря призведе до загострення та прискоренню перебігу всіх запальних і патологічних процесів, які обумовлені зниженням вироблення естрогену і інших статевих гормонів. А ось своєчасне, адекватно підібране і старанне лікування запалення сечового міхура при клімаксі дозволить жінці уникнути інвалідності, вести нормальний спосіб життя і ще багато років почуватися на всі 100!

Повернутись до списку статей